HY-TEK's Meet Manager 4/22/2011 08:05 AM
2011 Mason/Putnam Challenge - 4/21/2011
MPC Invite
Pt Pleasant Jr/Sr HS, Ohio Valley Bank Track
Results
Girls 100 Meter Dash
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
Finals
1 Zuspan, Kelsey Wahama 12.93 13.06 2 10
2 Cunningham, Adrian Poca 13.50 13.48 2 8
3 Smith, Allison Lady Knights 13.46 13.51 2 6
4 Criner, Jenna Buffalo Bison 14.00 14.13 2 4
5 Keefer, Chelsea Lady Knights 14.29 14.44 2 2
6 Howerton, Liz Tvcs HS 14.10 14.56 2 1
7 Gandee, Karli Lady Knights 14.78 14.73 2
8 Sowards, Breanne Buffalo Bison 15.00 14.81 1
9 Harrah, Gabby Tvcs HS 15.62 15.77 1
10 Richardson, Marianna Tvcs HS 17.00 16.22 1
11 Gritt, Lasaia Buffalo Bison 16.00 16.32 1
12 Bonecutter, Kamille Lady Knights 15.56 16.46 1
13 Kelly, Maggie Tvcs HS 17.00 16.81 1
-- Young, Lexi Lady Knights 14.76 NT 2
Girls 200 Meter Dash
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Zuspan, Kelsey Wahama 27.20 27.30 2 10
2 Smith, Allison Lady Knights 28.08 28.07 2 8
3 Criner, Jenna Buffalo Bison 29.00 29.41 2 6
4 Perkins, Marissa Poca 29.90 29.54 2 4
5 Youngblood, Mariah Poca 29.70 29.67 2 2
6 Howerton, Kathryn Tvcs HS 30.57 30.54 2 1
7 Sowards, Breanne Buffalo Bison 29.00 31.22 2
8 Keefer, Chelsea Lady Knights 29.00 31.77 2
9 Rogers, Karley Poca 31.10 31.89 1
10 Surface, Maria Tvcs HS 32.00 32.00 1
11 Harrah, Gabby Tvcs HS 32.91 33.45 1
12 Bonecutter, Kamille Lady Knights 36.00 36.28 1
13 Mozingo, Kathlyn Tvcs HS 36.00 36.67 1
14 Mitchell, Molly Tvcs HS 36.11 37.77 1
15 Kelly, Maggie Tvcs HS 36.00 39.45 1
Girls 400 Meter Dash
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Zuspan, Kelsey Wahama 1:03.00 1:05.77 2 10
2 Criner, Jenna Buffalo Bison 1:06.00 1:07.49 2 8
3 Howerton, Kathryn Tvcs HS 1:10.00 1:10.06 2 6
4 Athens, Bethany Buffalo Bison 1:08.00 1:11.96 2 4
5 Howerton, Liz Tvcs HS 1:10.10 1:15.26 2 2
6 Hernandez, Eryka Lady Knights 1:17.76 1 1
7 McClanahan, Alexis Poca 1:14.00 1:19.69 2
8 Hill, Ashlynn Lady Knights 1:23.87 1
9 Roach, Ashley Wahama 1:25.00 1:24.54 1
10 Painter, Casey Poca 1:24.57 1
11 Mitchell, Molly Tvcs HS 1:20.00 1:25.72 2
-- King, Amanda Lady Knights NT 1
-- Bowles, Megan Lady Knights 1:12.00 NT 2
Girls 800 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Porter, Andrea Lady Knights 2:30.65 10
2 Athens, Bethany Buffalo Bison 2:45.00 2:48.31 8
3 Hutchins, Harley Poca 2:54.05 6
4 McClanahan, Alexis Poca 2:59.00 3:05.01 4
5 Hernandez, Eryka Lady Knights 3:11.09 2
6 McLane, Hollie Poca 3:13.62 1
7 Henry, Macey Wahama 3:21.00 3:20.65
8 Hill, Ashlynn Lady Knights 3:23.35
9 Mozingo, Kathlyn Tvcs HS 3:36.00 3:30.79
10 Gilbert, Casey Wahama 3:47.00 3:32.94
11 Mitchell, Molly Tvcs HS 3:10.00 3:34.34
-- Schwartz, Rachael Tvcs HS 3:34.00 NT
-- Taylor, Cassie Tvcs HS 3:40.00 NT
Girls 1600 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Porter, Andrea Lady Knights 5:38.00 5:43.41 10
2 Ord, Paula Poca 6:15.20 6:18.08 8
3 Larue, Christa Tvcs HS 6:54.00 6:48.96 6
4 McClanahan, Alexis Poca 6:59.20 6:50.94 4
5 Taylor, Cassie Tvcs HS 7:06.00 8:10.69 2
6 Schwartz, Rachael Tvcs HS 8:40.00 9:38.68 1
-- Thacker, Cheyenne Wahama 7:42.00 NT
Girls 3200 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Porter, Andrea Lady Knights 12:37.29 10
2 Larue, Christa Tvcs HS 14:31.00 14:57.64 8
3 Thompson, Caroline Wahama 14:55.00 15:21.39 6
4 McLane, Hollie Poca 14:30.00 16:24.71 4
5 Moles, Keree Poca 16:23.00 17:14.93 2
6 Schwartz, Rachael Tvcs HS 20:24.00 18:33.79 1
-- Lewis, Amy Wahama NT
Girls 100 Meter Hurdles
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Cunningham, Adrian Poca 16.50 16.94 10
2 McComas, Emily Poca 18.20 17.51 8
3 Hesson, Cara Lady Knights 16.81 17.66 6
4 Moore, Emily Buffalo Bison 18.10 17.89 4
5 Wagner, Kendra Buffalo Bison 18.90 18.59 2
6 Young, Lexi Lady Knights 19.89 19.51 1
7 Kinnard, Kaly Lady Knights 23.00 22.01
8 Peters, Bunni Wahama 23.01 23.03
Girls 300 Meter Hurdles
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Cunningham, Adrian Poca 48.90 49.68 10
2 McComas, Emily Poca 53.30 54.02 8
3 Hedrick, Cheyenne Poca 54.20 54.24 6
4 Stephens, Chloe Buffalo Bison 58.00 58.06 4
5 Peters, Bunni Wahama 1:03.00 1:06.03 2
Girls 4x100 Meter Relay
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Pphs 'A' 54.60 56.23 10
1) Keefer, Chelsea 2) Gandee, Karli
3) Young, Lexi 4) Hesson, Cara
2 Poca High School 'A' 56.12 56.53 8
3 Buffalo High School 'A' 59.00 1:00.46 6
1) Criner, Jenna 2) Moore, Emily
3) Stephens, Chloe 4) Sowards, Breanne
4 Teays Valley Chrsitian HS 'A' 1:01.00 1:01.42 4
1) Harrah, Gabby 2) Kelly, Maggie
3) Richardson, Marianna 4) Surface, Maria
Girls 4x200 Meter Relay
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Pphs 'A' 2:00.00 2:00.65 10
1) Hesson, Cara 2) Smith, Allison
3) Keefer, Chelsea 4) Gandee, Karli
2 Buffalo High School 'A' 2:08.00 2:10.06 8
1) Wagner, Kendra 2) Stephens, Chloe
3) Hughes, Samantha 4) Criner, Jenna
3 Teays Valley Chrsitian HS 'A' 2:13.00 2:12.16 6
1) Harrah, Gabby 2) Richardson, Marianna
3) Surface, Maria 4) Taylor, Cassie
-- Poca High School 'A' 2:00.00 DNF
Girls 4x400 Meter Relay
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Pphs 'A' 4:35.00 4:36.53 10
1) Smith, Allison 2) King, Amanda
3) Bowles, Megan 4) Porter, Andrea
2 Poca High School 'A' 4:52.00 4:55.18 8
3 Wahama High School 'A' 5:41.53 6
1) Roach, Ashley 2) Nottingham, Morgan
3) Peters, Bunni 4) Thompson, Caroline
-- Teays Valley Chrsitian HS 'A' 5:15.00 NT
1) Howerton, Liz 2) Howerton, Kathryn
3) Larue, Christa 4) Surface, Maria
Girls 4x800 Meter Relay
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Poca High School 'A' 9:49.00 12:02.91 10
2 Wahama High School 'A' 14:04.38 8
1) Thacker, Cheyenne 2) Hurlow, Kateland
3) Henry, Macey 4) Gilbert, Casey
Girls 4x102.5 Meter Shuttle Hurdle
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Poca High School 'A' 1:09.00 1:10.18 10
2 Buffalo High School 'A' 1:15.00 1:15.72 8
1) Wagner, Kendra 2) Stephens, Chloe
3) Hughes, Samantha 4) Moore, Emily
3 Pphs 'A' 1:18.00 1:15.87 6
1) Young, Lexi 2) Gandee, Karli
3) Hesson, Cara 4) Hartley, Marlee
Girls High Jump
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Hill, Chasity Poca 4-04.00 4-06.00 10
2 Youngblood, Mariah Poca 4-04.00 J4-06.00 8
Girls Pole Vault
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Moore, Emily Buffalo Bison 8-00.00 7-06.00 10
2 Watts, Jade Poca 6-06.00 8
3 Kinnard, Kaly Lady Knights 5-00.00 6
Girls Long Jump
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Zuspan, Kelsey Wahama 14-00.00 10
2 Hedrick, Cheyenne Poca 13-01.00 13-09.00 8
3 Howerton, Liz Tvcs HS 12-00.00 13-06.50 6
4 Howerton, Kathryn Tvcs HS 12-00.00 13-03.50 4
5 Young, Lexi Lady Knights 13-02.00 2
6 Rogers, Karley Poca 14-06.00 13-00.00 1
7 Watts, Jade Poca 12-08.50
8 Kinnard, Kaly Lady Knights 11-06.00
-- Larue, Christa Tvcs HS 13-00.00 ND
-- Athens, Bethany Buffalo Bison 12-00.00 ND
-- Lake, Briana Wahama ND
-- Gritt, Lasaia Buffalo Bison 10-00.00 ND
Girls Shot Put
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Hershey, Danielle Buffalo Bison 31-00.00 30-03.00 10
2 LeMaster, Kathryn Poca 27-10.00 29-00.00 8
3 Miller, Mikala Lady Knights 27-02.00 6
4 Bruner, Katie Lady Knights 25-04.00 4
5 Richardson, Marianna Tvcs HS 20-06.00 24-03.00 2
6 Lupardus, Kita Buffalo Bison 25-00.00 J24-03.00 1
7 Moles, Keree Poca 24-03.00 22-11.00
8 Hudson, Jasmine Buffalo Bison 25-00.00 21-06.00
9 Schwartz, Rachael Tvcs HS 18-00.00 21-05.00
10 Mozingo, Kathlyn Tvcs HS 18-10.00 21-04.00
11 Cobb, Amelia Buffalo Bison 25-00.00 21-00.00
-- Roush, Amanda Lady Knights ND
-- Painter, Casey Poca 18-08.00 ND
-- Winter, Whitley Poca ND
-- Mullens, Morgan Lady Knights ND
-- Dawkins, Skylar Lady Knights ND
-- Prichard, Miranda Hannan ND
Girls Discus Throw
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Roush, Amanda Lady Knights 86-06 10
2 Hershey, Danielle Buffalo Bison 83-00 J86-06 8
3 Mullens, Morgan Lady Knights 76-04 6
4 LeMaster, Kathryn Poca 68-08 72-11 4
5 Moles, Keree Poca 71-02 70-07 2
6 Bruner, Katie Lady Knights 69-00 1
7 Cobb, Amelia Buffalo Bison 45-00 61-08
8 Miller, Mikala Lady Knights 59-00
9 Hudson, Jasmine Buffalo Bison 55-00 57-07
10 Mozingo, Kathlyn Tvcs HS 52-02 54-03.50
11 Lupardus, Kita Buffalo Bison 55-00 54-00
12 Prichard, Miranda Hannan 52-06
13 Kelly, Maggie Tvcs HS 36-04 45-06
-- Painter, Casey Poca ND
-- Winter, Whitley Poca 49-08 ND
-- Dawkins, Skylar Lady Knights ND
-- Lake, Briana Wahama ND
Boys 100 Meter Dash
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Pullen, Josie Poca 11.80 11.66 3 10
2 Griffin, Marquez Point 11.44 11.73 3 8
3 Ortiz, Jacob Wahama 11.87 12.06 3 6
4 White, Larry Buffalo Bison 12.10 12.09 3 4
5 Hedrick, Dalton Poca 11.90 12.23 3 2
6 Roush, Kane Wahama 12.38 12.28 3 1
7 Barnitz, Teran Point 12.35 12.56 3
8 Williamson, Andrew Point 12.76 1
9 Dawson, Daniel Tvcs HS 12.50 12.88 2
10 Parenti, Cole Tvcs HS 12.50 12.99 2
11 King, Mitchell Buffalo Bison 13.00 13.08 2
12 Loomis, Nathan Point 13.90 1
13 Hall, Davin Poca 16.80 15.56 2
14 Payne, Michael Tvcs HS 15.81 17.41 2
-- Stephens, Joey Buffalo Bison 13.80 NT 2
-- Hoover, Jarid Buffalo Bison 12.10 NT 3
-- Cline, Cody Wahama NT 1
Boys 200 Meter Dash
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Canterbury, Zach Point 23.00 23.67 3 10
2 Griffin, Marquez Point 23.88 23.92 3 8
3 Hedrick, Dalton Poca 24.90 24.80 3 6
4 Walton, Charles Point 24.00 24.90 3 4
5 Smith, Jarrett Buffalo Bison 25.00 25.02 3 2
6 Ortiz, Jacob Wahama 24.70 25.04 3 1
7 Parsons, Dustin Poca 25.80 25.86 2
8 Dawson, Daniel Tvcs HS 25.55 26.32 2
9 Williamson, Andrew Point 26.53 1
10 Parenti, Cole Tvcs HS 27.00 26.72 2
11 Cline, Cody Wahama 24.90 27.49 3
12 Walker, Levi Buffalo Bison 29.00 27.55 1
13 Ferrari, Alex Buffalo Bison 26.00 27.58 2
14 Stover, Jeffry Buffalo Bison 27.00 28.00 2
15 Rayburn, Alex Buffalo Bison 29.00 28.81 1
16 King, Mitchell Buffalo Bison 28.00 29.21 1
17 Reedy, Dakota Buffalo Bison 29.00 29.80 1
18 Gritt, Braxton Buffalo Bison 28.00 30.24 2
19 Hall, Davin Poca 38.20 34.17 1
20 Payne, Michael Tvcs HS 37.40 35.95 1
-- Burdette, Ian Buffalo Bison 28.00 NT 2
-- White, Larry Buffalo Bison 25.00 NT 3
-- Loomis, Nathan Point NT 1
-- Barnitz, Teran Point 26.00 NT 2
Boys 400 Meter Dash
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Pullen, Josie Poca 51.40 51.41 3 10
2 Canterbury, Zach Point 52.00 52.45 3 8
3 Walton, Charles Point 55.00 54.91 3 6
4 Allen, Tyler Buffalo Bison 55.00 55.58 3 4
5 Robinson, Isaiah Buffalo Bison 57.00 55.78 3 2
6 Buzzard, Jacob Wahama 57.30 57.67 3 1
7 Riffle, Caleb Point 59.00 58.84 2
8 Dawson, Daniel Tvcs HS 58.40 58.95 3
9 Stover, Jeffry Buffalo Bison 1:00.00 59.32 2
10 Alford, Thomas Poca 1:02.00 1:00.36 2
11 Parenti, Cole Tvcs HS 1:00.88 1:00.72 2
12 Roush, Kane Wahama 1:01.38 1
13 Ferrari, Alex Buffalo Bison 58.00 1:01.39 3
14 Haddox, Josh Wahama 1:03.00 1:02.31 2
15 Jewell, Terry Wahama 1:08.00 1:05.68 2
16 Gritt, Braxton Buffalo Bison 1:03.00 1:06.15 2
17 Rayburn, Alex Buffalo Bison 1:07.00 1:09.47 2
18 Hall, Davin Poca 1:33.00 1:25.10 1
-- Payne, Michael Tvcs HS 1:30.00 NT 1
Boys 800 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Rich, Dominic Buffalo Bison 2:07.00 2:16.92 10
2 Rich, Dylan Buffalo Bison 2:07.00 2:17.04 8
3 Larue, CJ Tvcs HS 2:21.00 2:17.56 6
4 Kapp, Ian Wahama 2:22.00 2:26.70 4
5 Lamb, Conner Buffalo Bison 2:25.00 2:26.73 2
6 Stover, Jeffry Buffalo Bison 2:30.00 2:27.70 1
7 Mayes, Matt Hannan 2.30 2:28.64
8 Nowlin, Riken Point 2:31.91
9 McClanahan, Kyle Poca 3:04.00 2:37.10
10 Alford, Thomas Poca 3:10.00 2:41.20
11 Shaw, Caleb Hannan 2.45 3:03.12
12 Hall, Davin Poca 3:49.00 3:44.85
-- Robinson, Isaiah Buffalo Bison 2:08.00 NT
-- Burch, Logan Point NT
-- Hendricks, Michael Wahama 2:24.00 NT
-- Kinnaird, John Point 2:11.00 NT
-- Darst, Anthony Point NT
-- Pyles, Christian Point 2:20.00 NT
Boys 1600 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Rich, Dominic Buffalo Bison 5:00.00 4:56.03 10
2 Childers, Evan Buffalo Bison 5:00.00 4:57.20 8
3 Rich, Dylan Buffalo Bison 4:40.00 4:57.25 6
4 Larue, CJ Tvcs HS 5:01.70 4
5 Kapp, Ian Wahama 5:03.00 5:14.28 2
6 Glenn, Michael Point 5:10.00 5:24.06 1
7 Nowlin, Riken Point 5:29.13
8 McClanahan, Kyle Poca 6:07.00 5:34.52
9 McClanahan, Elijah Point 5:40.44
10 Kennedy, Philip Poca 5:40.00 5:54.98
11 Alford, Thomas Poca 6:48.20 6:00.85
12 Shaw, Caleb Hannan 6:58.57
-- Kinnaird, John Point NT
-- Bonecutter, Ryan Point NT
-- Torman, Jonatha Buffalo Bison 5:15.00 X5:07.29
Boys 3200 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Childers, Evan Buffalo Bison 9:59.00 9:51.89 10
2 Torman, Jonatha Buffalo Bison 11:05.00 11:38.71 8
3 McClanahan, Kyle Poca 11:45.00 12:06.61 6
4 Kennedy, Philip Poca 11:50.00 12:47.77 4
-- Bonecutter, Ryan Point NT
-- Bennett, Jacob Wahama 13:21.00 NT
-- Shaw, Caleb Hannan NT
-- Larue, CJ Tvcs HS 10:51.00 DQ
Boys 110 Meter Hurdles
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Garrison, Gabe Buffalo Bison 17.60 18.32 10
2 Crites, Josh Poca 20.10 19.78 8
3 Decker, Tannor Wahama 19.78 20.55 6
4 Sheppard, Cody Buffalo Bison 19.10 20.82 4
5 Kennedy, Caleb Poca 20.00 21.44 2
-- Devault, Cody Point NT
-- Park, Rogan Point 19.00 NT
Boys 300 Meter Hurdles
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Reedy, Zach Buffalo Bison 47.00 44.88 2 10
2 Garrison, Gabe Buffalo Bison 46.30 45.86 2 8
3 Signman, Tanner Poca 46.20 46.18 2 6
4 Crites, Josh Poca 47.80 47.92 2 4
5 Sheppard, Cody Buffalo Bison 50.00 48.28 1 2
6 Davis, Travis Poca 49.20 49.90 2 1
7 Decker, Tannor Wahama 48.50 52.20 2
8 Stephens, Joey Buffalo Bison 55.00 52.79 1
9 Reedy, Dakota Buffalo Bison 55.00 54.07 1
-- Templeton, Jacob Point 45.00 NT 2
-- Devault, Cody Point NT 1
-- Park, Rogan Point 47.00 NT 2
-- Walker, Levi Buffalo Bison 50.00 X49.22 1
Boys 4x100 Meter Relay
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Poca High School 'A' 46.90 47.24 10
2 Point Pleasant 'A' 47.00 47.38 8
1) Barnitz, Teran 2) Griffin, Marquez
3) Williams, JeWaan 4) Wamsley, Wyatt
3 Buffalo High School 'A' 50.00 49.66 6
1) Smith, Jarrett 2) White, Larry
3) Hoover, Jarid 4) King, Mitchell
4 Wahama High School 'A' 56.80 4
1) Smith, Evan 2) Grueser, Eryk
3) Cundiff, Jeremy 4) Killingsworth, Zack
Boys 4x200 Meter Relay
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Poca High School 'A' 1:38.00 1:38.68 10
2 Point Pleasant 'A' 1:39.00 1:38.90 8
1) Barnitz, Teran 2) Williams, JeWaan
3) Walton, Charles 4) Wamsley, Wyatt
3 Buffalo High School 'A' 1:43.00 1:39.86 6
1) Allen, Tyler 2) White, Larry
3) Smith, Jarrett 4) Reedy, Zach
4 Wahama High School 'A' 1:41.43 4
1) Roush, Kane 2) Hendricks, Michael
3) Ortiz, Jacob 4) Buzzard, Jacob
5 Hannan Jr/Sr High School 'A' 1.49 1:50.76 2
1) Mayes, Matt 2) Meadows, Ryan
3) White, Paul 4) Marion, JR
Boys 4x400 Meter Relay
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Point Pleasant 'A' 4:00.00 3:41.20 10
1) Williams, JeWaan 2) Walton, Charles
3) Darst, Anthony 4) Canterbury, Zach
2 Poca High School 'A' 3:49.00 4:10.00 8
3 Buffalo High School 'A' 4:00.00 4:23.45 6
1) Allen, Tyler 2) Robinson, Isaiah
3) Ferrari, Alex 4) Stover, Jeffry
-- Wahama High School 'A' NT
1) Haddox, Josh 2) Hendricks, Michael
3) Buzzard, Jacob 4) Decker, Tannor
-- Hannan Jr/Sr High School 'A' NT
1) Marion, JR 2) Mayes, Matt
3) Meadows, Ryan 4) White, Paul
Boys 4x800 Meter Relay
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Buffalo High School 'A' 8:50.00 9:28.92 10
1) Childers, Evan 2) Rich, Dominic
3) Robinson, Isaiah 4) Torman, Jonatha
2 Point Pleasant 'A' 9:00.00 9:48.60 8
1) Pyles, Christian 2) Darst, Anthony
3) Glenn, Michael 4) Riffle, Caleb
3 Poca High School 'A' 9:49.00 10:01.17 6
4 Wahama High School 'A' 10:41.94 4
1) Grueser, Eryk 2) Haddox, Josh
3) Kapp, Ian 4) Cundiff, Jeremy
Boys 4x110 Meter Shuttle Hurdle
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Buffalo High School 'A' 1:07.00 1:05.38 10
1) Rich, Dominic 2) Garrison, Gabe
3) Sheppard, Cody 4) Reedy, Zach
2 Point Pleasant 'A' 1:07.00 1:05.81 8
1) Chason, Orrin 2) Griffin, Marquez
3) Park, Rogan 4) Riffle, Caleb
3 Poca High School 'A' 1:08.00 1:09.97 6
Boys High Jump
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Allen, Tyler Buffalo Bison 5-10.00 5-06.00 10
2 McClanahan, Suil Poca 4-08.00 5-04.00 8
3 Garrison, Gabe Buffalo Bison 5-08.00 J5-04.00 6
-- Marion, JR Hannan NH
-- White, Paul Hannan NH
-- Templeton, Jacob Point 5-06.00 NH
-- Childers, Evan Buffalo Bison 5-08.00 NH
-- Jewell, Terry Wahama NH
-- Ortiz, Jacob Wahama NH
Boys Pole Vault
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Flora, Morgan Point 11-00.00 11-00.00 10
2 Searls, Noah Point 9-06.00 9-06.00 8
3 Wamsley, Wyatt Point 8-06.00 J9-06.00 6
5 Davis, Travis Poca J8-06.00 4
-- Glenn, Michael Point X8-06.00
-- Brown, Anthony Point X8-00.00
Boys Long Jump
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Wamsley, Wyatt Point 18-00.00 19-02.50 10
2 Barnitz, Teran Point 18-05.00 18-04.00 8
3 Buzzard, Jacob Wahama 18-03.00 6
4 Signman, Tanner Poca 18-02.00 18-02.50 4
5 Smith, Jarrett Buffalo Bison 17-00.00 17-03.50 2
6 Roush, Kane Wahama 16-10.00 1
7 Anderson, Josh Poca 17-09.00 16-06.00
8 Larue, CJ Tvcs HS 16-09.00 16-03.00
8 Chason, Orrin Point 17-00.00 16-03.00
10 McClanahan, Suil Poca 16-09.00 16-02.50
10 Reedy, Zach Buffalo Bison 17-00.00 16-02.50
12 Parenti, Cole Tvcs HS 15-07.00 15-06.00
13 Marion, JR Hannan 15-00.00
14 Dawson, Daniel Tvcs HS 13-00.00 13-10.50
Boys Shot Put
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Livingston, Trey Point 44-00.00 42-06.00 10
2 Lewis, Josh Buffalo Bison 42-00.00 39-11.00 8
3 McClure, Corey Poca 39-10.00 6
4 Toth, Dakota Point 39-05.00 37-11.00 4
5 Sheets, Alex Point 37-07.00 2
6 Hickman, Jacob Poca 35-00.00 1
7 Jeffers, Dakota Point 34-09.00
8 Buckley, Quentin Poca 38-00.00 34-07.00
9 Cart, Daniel Buffalo Bison 39-00.00 33-10.00
10 Hoover, Jarid Buffalo Bison 29-00.00 33-09.00
11 Frazier, Kyle Buffalo Bison 29-00.00 32-03.00
12 Martin, Keith Buffalo Bison 35-00.00 31-04.00
13 Cottrill, Elijah Point 30-10.00
14 Meadows, Ryan Hannan 30-04.00
-- Mullens, Carl Hannan ND
-- Payne, Michael Tvcs HS 19-00.00 ND
-- Spencer, Dustin Point ND
-- Seth, Gandee Point ND
-- Gritt, Braxton Buffalo Bison 30-00.00 ND
-- Pickens, Levi Point ND
-- Barnette, James Buffalo Bison 28-00.00 ND
-- Gatens, Justin Buffalo Bison 28-00.00 ND
-- Cundiff, Jeremy Wahama ND
-- Moore, Jacob Buffalo Bison 28-00.00 ND
-- Smith, Evan Wahama ND
-- Killingsworth, Zack Wahama ND
Boys Discus Throw
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Livingston, Trey Point 135-00 130-11 10
2 Thomas, Zach Point 120-00 114-10 8
3 Buckley, Quentin Poca 115-00 114-02 6
4 Templeton, Connor Point 110-08 4
5 Cart, Daniel Buffalo Bison 103-00 110-07 2
6 Martin, Toby Point 110-00 110-01 1
7 Hickman, Jacob Poca 107-02
8 Killingsworth, Zack Wahama 106-07
9 McClure, Corey Poca 105-00
10 Frazier, Kyle Buffalo Bison 90-00 102-04
11 Bellamy, Hunter Point 101-06
12 Lewis, Josh Buffalo Bison 90-00 97-05
13 Meadows, Ryan Hannan 89-09
14 Pickens, Levi Point 88-04
15 Moore, Jacob Buffalo Bison 70-00 78-00
16 Smith, Evan Wahama 75-00
17 Barnette, James Buffalo Bison 65-00 72-04
18 Mullens, Carl Hannan 71-08
19 Martin, Keith Buffalo Bison 75-00 61-10
20 Grueser, Eryk Wahama 59-03
21 Shaw, Caleb Hannan 51-11
-- Gatens, Justin Buffalo Bison 70-00 ND
-- Seth, Gandee Point ND
-- White, Paul Hannan ND
-- Cundiff, Jeremy Wahama ND
2011 Mason/Putnam Challenge - 4/21/2011
MPC Invite
Pt Pleasant Jr/Sr HS, Ohio Valley Bank Track
Team Rankings - Through Event 38
Female Team Scores
Place School Points
===================================================================
1 Poca High School DOTS 170
2 Pphs PPHS 127
3 Buffalo High School 0012 91
4 Wahama High School 0138 62
5 Teays Valley Chrsitian HS TVHS 50
Male Team Scores
Place School Points
===================================================================
1 Buffalo High School 0012 175
2 Point Pleasant 0106 168
3 Poca High School DOTS 128
4 Wahama High School 0138 40
5 Teays Valley Chrsitian HS TVHS 10
6 Hannan Jr/Sr High School 0049 2