Licensed to Doddridge County Middle School
HY-TEK's Meet Manager 4/18/2014 10:38 PM
2014 Ritchie Co/ Pizza House Invitational - 4/17/2014
Ritchie Co. HS
Results
Girls 100 Meter Dash
===================================================================
Inv Records: 12.87 2012 Kelsey Zuphen, Wahama
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Gardner, Madelin 12 Williamstown 13.19q 3
2 Hamme, Brooklyn 12 Williamstown 13.34q 7
3 Angelucci, Marlee SO North Marion 13.55q 4
4 Crawford, Arianna Nicholas 13.55q 2
5 Patel, Nilum FR Parkersburg 13.69q 1
6 Kyle, Kelsey JR Tucker 13.71q 1
7 Kincaid, Jessica SR Tucker 13.73q 3
8 Jones, Jordyne SO Parkersburg 13.97 2
9 Merrill, Ashley SR East Fairmont 13.97 5
10 Robinson, Meredith JR Lincoln 14.05 5
11 Mullins, Serena Nicholas 14.17 6
12 Dent, Mariah JR North Marion 14.34 4
13 Jones, McKenzie 10 Oak Glen 14.45 2
14 Chappell, Natelie 10 Oak Glen 14.48 3
15 Ingram, Justice 12 Doddridge 14.51 5
16 Taylor, Hannah SO Parkersburg 14.61 6
17 Nuzum, Kaitlyn SO East Fairmont 14.63 3
18 Hayhurst, Erika FR Lincoln 14.64 2
19 Riffle, Tisha 11 Gilmer 14.66 6
20 Wildman, Halee 10 Gilmer 14.80 7
21 Bly, Kristen SO Braxton County 14.87 5
22 Buzzard, Kylee FR St. Marys 14.88 7
23 Newton, Jensen 09 Williamstown 15.04 4
24 Dolly, Ashly 9 Doddridge 15.05 1
25 Baker, Shaina FR St. Marys 15.09 4
26 White, Cheyanne JR North Marion 15.18 5
27 Benedum, Anastasia FR East Fairmont 15.19 1
28 Bates, Katelynn FR Tucker 15.35 4
29 Leps, Hannah 9 Doddridge 15.49 7
30 Allawat, Rachelle FR South Harrison 15.55 2
31 Wine, Jamie FR Braxton County 15.61 2
32 Richmond, Autum SO South Harrison 15.80 3
33 Campbell, Madison 10 Gilmer 15.83 6
34 Taylor, Autumn Nicholas 15.91 1
35 Davisson, Andria SR Lincoln 16.18 1
36 Rosenlieb, Kenzie Oak Glen 16.25 6
37 Reed, Hunter 9 Ritchie Co. 16.63 7
38 Corrothers, Kelly Grafton 17.55 6
39 Lynch, Zinnia SO Wirt 17.55 3
40 Cain, Samantha JR Wirt 17.92 4
41 Shi, Avery JR Braxton County 18.03 5
42 Evans, Laura SR Wirt 18.77 7
43 Gray, Courtney Grafton 19.23 7
Girls 100 Meter Dash
=======================================================================
Inv Records: 12.87 2012 Kelsey Zuphen, Wahama
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Hamme, Brooklyn 12 Williamstown 12.94 10
2 Gardner, Madelin 12 Williamstown 13.22 8
3 Angelucci, Marlee SO North Marion 13.39 6
4 Patel, Nilum FR Parkersburg 13.55 4
5 Kincaid, Jessica SR Tucker 13.76 2
6 Kyle, Kelsey JR Tucker 13.86 1
7 Crawford, Arianna Nicholas 13.96
Girls 200 Meter Dash
===================================================================
Inv Records: 26.22 2012 Andrea Chidester, Williamstown
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Nichols, Elizabeth FR Tucker 27.90q 1
2 Bever, Sarah JR Parkersburg 27.94q 7
3 Angelucci, Marlee SO North Marion 28.11q 1
4 Nuzum, Macey SO East Fairmont 28.12q 3
5 Mullins, Serena Nicholas 28.25q 5
6 Hamme, Brooklyn 12 Williamstown 28.26q 4
7 Leaman, Lauren SO Parkersburg 28.48q 6
8 Arnott, Alex 10 Oak Glen 28.51 2
9 Kincaid, Jessica SR Tucker 28.75 5
10 Gardner, Ellie 09 Williamstown 28.95 4
11 Strickler, Emily SR St. Marys 28.98 3
12 Jones, Jordyne SO Parkersburg 29.13 2
13 McMullen, Ally 09 Williamstown 29.58 4
14 Board, Taylor Nicholas 29.75 7
15 Robinson, Meredith JR Lincoln 29.95 6
16 Siler, Miranda JR Tucker 30.37 1
17 Nuzum, Kaitlyn SO East Fairmont 30.57 4
18 Wildman, Halee 10 Gilmer 30.81 5
19 Price, Madison FR North Marion 31.03 3
20 Tuttle, Presley FR North Marion 31.17 2
21 Buzzard, Kylee FR St. Marys 31.23 6
22 Bly, Kristen SO Braxton County 31.27 7
23 Aviles, Sara 09 Gilmer 31.64 3
24 Powell, Toni 10 Oak Glen 31.75 1
25 Moss, Breana SO Wirt 31.78 6
26 Hayhurst, Erika FR Lincoln 31.92 5
27 Dean, Heaven FR Braxton County 32.26 6
28 Montgomery, Abigail Grafton 32.43 7
29 Burgreen, Hannah 10 Doddridge 32.63 3
30 Wine, Jamie FR Braxton County 33.09 1
31 Nutter, Emily FR East Fairmont 33.17 5
32 Richmond, Autum SO South Harrison 33.39 1
33 Rosenlieb, Kenzie Oak Glen 33.46 2
34 Taylor, Autumn Nicholas 33.50 6
35 Ross, Jamie 9 Doddridge 33.59 2
36 Allawat, Rachelle FR South Harrison 33.78 2
37 Shields, Kaitlin 10 Doddridge 34.41 5
38 Jenkins, Jeneeva 09 Gilmer 34.81 3
39 Reed, Hunter 9 Ritchie Co. 34.82 4
40 Corrothers, Kelly Grafton 36.14 4
41 Cain, Samantha JR Wirt 37.45 7
42 Lynch, Zinnia SO Wirt 38.45 7
Girls 200 Meter Dash
=======================================================================
Inv Records: 26.22 2012 Andrea Chidester, Williamstown
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Hamme, Brooklyn 12 Williamstown 27.53 10
2 Bever, Sarah JR Parkersburg 27.95 8
3 Leaman, Lauren SO Parkersburg 28.07 6
4 Mullins, Serena Nicholas 28.27 4
5 Nichols, Elizabeth FR Tucker 28.28 2
6 Nuzum, Macey SO East Fairmont 28.53 1
7 Angelucci, Marlee SO North Marion 29.82
Girls 400 Meter Dash
==========================================================================
Inv Records: 59.84 2001 Stephanie Eastman, Roane County
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Bailey, Hannah JR Parkersburg 1:02.90 6 10
2 Kyle, Kelsey JR Tucker 1:03.48 6 8
3 Arnott, Alex 10 Oak Glen 1:04.08 6 6
4 Strickler, Emily SR St. Marys 1:04.75 6 4
5 Ferguson, Savanah 9 Doddridge 1:05.28 6 2
6 Walker, Jenna FR Tucker 1:05.35 5 1
7 Taylor, Olivia SO St. Marys 1:06.66 4
8 Golinsky, Kate SO Braxton County 1:06.73 5
9 Bonner, Chelsea SR Tucker 1:06.99 5
10 Sears, Shyann SR Lincoln 1:07.17 5
11 Hillberry, Alexis SR North Marion 1:07.33 6
12 Gorrell, Alex JR St. Marys 1:07.45 5
13 Mangano, Christen 11 Oak Glen 1:07.87 5
14 Smith, Gwynn JR Wirt 1:08.45 4
15 Board, Taylor Nicholas 1:08.92 4
16 Freels, Lauren FR North Marion 1:08.99 4
17 Nuzum, Macey SO East Fairmont 1:10.09 6
18 Taylor, Cheyenne FR Parkersburg 1:10.70 3
19 Loomis, Morgan Grafton 1:10.80 4
20 Ramage, Rachel SR East Fairmont 1:11.11 5
21 Shields, Sadie 9 Doddridge 1:11.41 3
22 White, Katrina SO Braxton County 1:11.59 4
23 Dye, Kate SO South Harrison 1:12.09 3
24 Petitto, Maggie FR South Harrison 1:12.23 3
25 Passerella, Rebecca Nicholas 1:12.35 4
26 Dean, Heaven FR Braxton County 1:13.21 2
27 Bryson, Jessie 10 Ritchie Co. 1:13.98 3
28 Newton, Jensen 09 Williamstown 1:14.67 3
29 Lawson, Kristen FR East Fairmont 1:14.88 3
30 Beron, Mya 09 Gilmer 1:17.72 2
31 Underwood, Wilma Nicholas 1:19.30 2
32 Baker, Geneva FR North Marion 1:20.61 2
33 Zang, Anna Williamstown 1:21.57 1
34 Von Bruton, Christina SR Lincoln 1:23.42 1
35 Cain, Samantha JR Wirt 1:23.76 1
36 Jenkins, Jeneeva 09 Gilmer 1:26.43 2
37 Evans, Laura SR Wirt 1:46.24 1
Girls 800 Meter Run
=======================================================================
Inv Records: 2:21.30 2001 Stephanie Eastman, Roane County
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Morris, Rachel SR Parkersburg 2:29.63 10
2 Chambers, Kelsey 12 Oak Glen 2:30.83 8
3 Bolton, MaryKat SO Parkersburg 2:33.40 6
4 Parsons, Alicia Grafton 2:33.43 4
5 Miller, Olivia JR Tucker 2:34.06 2
6 Mossor, Cami 12 Williamstown 2:34.26 1
7 Golinsky, Kate SO Braxton County 2:35.53
8 Charles, Abby 9 Doddridge 2:38.33
9 Trowbridge, Taylor FR North Marion 2:38.59
10 Morris, Allie FR Parkersburg 2:39.11
11 Robinson, Allie 11 Williamstown 2:39.61
12 Nolder, Felicity 11 Oak Glen 2:40.16
13 Hayhurst, Emily JR Lincoln 2:40.63
14 Mangano, Christen 11 Oak Glen 2:40.65
15 Settle, Sarah 11 Williamstown 2:41.79
16 White, Katrina SO Braxton County 2:43.37
17 Ambrose, Taylor SO Tucker 2:43.93
18 Burns, Megan JR Wirt 2:50.42
19 Shields, Sadie 9 Doddridge 2:52.02
20 Haught, Skylah JR North Marion 2:52.93
21 Nedrow, Kaylee SO Tucker 2:56.06
22 Taylor, Olivia SO St. Marys 2:56.60
23 Miller, Monica Grafton 2:57.22
24 Benson, Katie 11 Gilmer 2:57.83
25 Pride, Hannah FR East Fairmont 3:04.69
26 Fetty, Sara SR St. Marys 3:06.66
27 Wallace, Jennalea JR East Fairmont 3:08.85
28 Garvin, Kendra 9 Doddridge 3:09.29
29 Beron, Mya 09 Gilmer 3:10.57
30 Thomas, Chloey Nicholas 3:11.13
31 Scott, Heather SO South Harrison 3:11.18
32 Pelfrey, Emily SO Wirt 3:16.51
33 Morris, Allison Nicholas 3:24.83
34 Huffman, Erin FR Lincoln 3:26.20
35 Stroupe, Jessica FR South Harrison 3:36.51
36 Odell, Bailey Nicholas 3:40.44
37 Gray, Courtney Grafton 4:03.66
38 Kendrick, Sierra FR East Fairmont 4:14.78
Girls 1600 Meter Run
=======================================================================
Inv Records: 4:51.88 2012 Maggie Drazba, St. Marys
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Chambers, Kelsey 12 Oak Glen 5:28.19 10
2 Parsons, Alicia Grafton 5:31.54 8
3 Morris, Rachel SR Parkersburg 5:33.39 6
4 Payton, Aidan Nicholas 5:42.31 4
5 Trowbridge, Taylor FR North Marion 5:43.57 2
6 Mossor, Shealee 12 Williamstown 5:49.02 1
7 Harmon, Kayla SO Parkersburg 5:56.61
8 Mukkamala, Swathi JR Parkersburg 6:01.94
9 Mullenax, Madison JR Tucker 6:03.42
10 Nolder, Felicity 11 Oak Glen 6:03.44
11 Gorrell, Alex JR St. Marys 6:09.56
12 Golinsky, Kate SO Braxton County 6:13.12
13 Reall, Madison SO Tucker 6:18.12
14 Baird, Casey 12 Oak Glen 6:21.35
15 White, Jenna SO Tucker 6:22.41
16 Miller, Monica Grafton 6:24.38
17 Billeter, Katelyn SO St. Marys 6:34.05
18 Mace, Taylor 11 Ritchie Co. 6:35.37
19 Benson, Katie 11 Gilmer 6:36.68
20 Hunter, Tiara SO Braxton County 6:42.05
21 Maddow, Emily FR North Marion 6:42.28
22 Kerby, Mary SO Wirt 6:43.46
23 Kelbaugh, Madison Nicholas 6:44.87
24 Garvin, Kendra 9 Doddridge 6:46.11
25 Pelfrey, Emily SO Wirt 6:49.21
26 Pride, Hannah FR East Fairmont 6:54.57
27 Wallace, Jennalea JR East Fairmont 6:55.55
28 Stansberry, Mariah 09 Williamstown 7:08.03
29 Casteel, Rachel 12 Doddridge 7:10.26
30 Roth, Rachel SR North Marion 7:10.89
31 Strauss, Kaley 09 Williamstown 7:15.99
32 Huffman, Erin FR Lincoln 7:30.41
33 Petitto, Annie SO South Harrison 7:47.74
34 Utt, Leslie FR East Fairmont 8:00.00
35 Stroupe, Jessica FR South Harrison 8:06.53
Girls 3200 Meter Run
=======================================================================
Inv Records: 11:30.74 2004 Clara Grandt, Doddridge County
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Chambers, Kelsey 12 Oak Glen 12:02.20 10
2 Payton, Aidan Nicholas 12:34.12 8
3 Mossor, Shealee 12 Williamstown 12:34.86 6
4 Mossor, Cami 12 Williamstown 12:38.05 4
5 Waters, Jordan JR Parkersburg 12:44.10 2
6 Mullenax, Madison JR Tucker 13:28.21 1
7 Baird, Casey 12 Oak Glen 13:46.52
8 Parsons, Jennifer SR Parkersburg 13:51.52
9 Cole, Lenae SR Tucker 14:07.75
10 Collins, Katie SR Parkersburg 14:07.95
11 Underwood, Leah FR Tucker 14:15.01
12 Kelbaugh, Madison Nicholas 14:21.17
13 Maddow, Emily FR North Marion 14:45.90
14 Kerby, Mary SO Wirt 14:47.55
15 Hunter, Tiara SO Braxton County 14:55.34
16 Benson, Katie 11 Gilmer 14:55.44
17 Strauss, Kaley 09 Williamstown 15:32.98
18 Casteel, Rachel 12 Doddridge 15:41.32
19 Mynes, Devan 12 Oak Glen 16:16.74
20 Roth, Rachel SR North Marion 16:28.89
21 Bowman, Emily FR South Harrison 17:36.20
22 Ashby, Brooke FR North Marion 18:12.38
Girls 100 Meter Hurdles
===================================================================
Inv Records: 15.90 2012 Sarah Ferguson, Doddridge
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Ferguson, Sarah 12 Doddridge 15.53q 4
2 Bever, Sarah JR Parkersburg 15.69q 5
3 Gardner, Madelin 12 Williamstown 16.02q 3
4 Messer, Elizabeth Nicholas 16.51q 2
5 Plaugher, Rosa 9 Doddridge 16.72q 1
6 Adams, Janessa 11 Ritchie Co. 17.10q 1
7 Haught, Madison JR North Marion 17.33q 5
8 Fisher, Mckenzi JR North Marion 17.34 4
9 Maloney, Lauren SO Parkersburg 17.34 2
10 Nally, Megan 12 Oak Glen 17.43 4
11 Layman, Hannah SR Lincoln 17.46 5
12 Crawford, Arianna Nicholas 17.49 3
13 Cyphers, Lauren JR North Marion 17.71 1
14 Moore, Kylie SR Tucker 18.07 3
15 Cline, Tiffany JR Parkersburg 18.33 2
16 Riffle, Tisha 11 Gilmer 18.35 5
17 Knight, Hannah FR St. Marys 18.35 4
18 McMullen, Ally 09 Williamstown 18.71 1
19 Smith, Miriam SR Wirt 19.05 5
20 Nichols, Elizabeth FR Tucker 19.17 3
21 Bailey, Allie SO Wirt 19.46 4
22 Cottrill, Lydia 09 Gilmer 20.37 1
23 Marks, Autumn 10 Gilmer 20.59 3
24 Stear, Maria Nicholas 20.61 2
25 White, Jenna SO Tucker 20.75 2
26 Allawat, Rachelle FR South Harrison 20.93 2
27 Greenleaf, Lillian SO Wirt 21.10 1
28 Buckley, Victoria 09 Williamstown 21.74 3
29 Robinson, Samantha 9 Doddridge 24.14 4
Girls 100 Meter Hurdles
=======================================================================
Inv Records: 15.90 2012 Sarah Ferguson, Doddridge
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Ferguson, Sarah 12 Doddridge 15.06 10
2 Bever, Sarah JR Parkersburg 15.50 8
3 Gardner, Madelin 12 Williamstown 16.12 6
4 Messer, Elizabeth Nicholas 16.19 4
5 Plaugher, Rosa 9 Doddridge 16.70 2
6 Adams, Janessa 11 Ritchie Co. 17.14 1
7 Haught, Madison JR North Marion 17.61
Girls 300 Meter Hurdles
==========================================================================
Inv Records: 47.74 2012 D'Andra Swiger, Doddridge
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Ferguson, Sarah 12 Doddridge 46.52 5 10
2 Bever, Sarah JR Parkersburg 47.73 5 8
3 Gardner, Madelin 12 Williamstown 48.99 5 6
4 Miller, Olivia JR Tucker 49.29 4 4
5 Leaman, Lauren SO Parkersburg 49.79 5 2
6 Gardner, Ellie 09 Williamstown 49.90 4 1
7 Kyle, Kelsey JR Tucker 50.04 5
8 Maloney, Lauren SO Parkersburg 50.38 5
9 Zide, Lexie 09 Williamstown 50.59 4
10 Adams, Janessa 11 Ritchie Co. 50.80 4
11 Moore, Kylie SR Tucker 52.09 4
12 Cokeley, Anna 12 Ritchie Co. 52.11 5
13 Huff, MacKenzee 10 Gilmer 53.23 3
14 Feicht, Tori 12 Oak Glen 53.25 4
15 Nolder, Marissa 11 Oak Glen 53.48 4
16 Smith, Miriam SR Wirt 54.26 3
17 Roberts, Hannah 12 Gilmer 55.09 3
18 Cyphers, Lauren JR North Marion 55.64 2
19 Snider, Jamie Grafton 56.34 3
20 Stear, Maria Nicholas 56.45 3
21 Utt, Erika JR East Fairmont 56.62 2
22 Kirk, Samantha 9 Ritchie Co. 57.00 3
23 Stephenson, Haley 10 Doddridge 57.78 3
24 Smith, Kimberly 09 Oak Glen 58.03 2
25 Ramage, Rachel SR East Fairmont 58.60 2
26 Bly, Kristen SO Braxton County 59.36 2
27 Carson, Bridget Nicholas 59.79 2
28 Brescoach, Sophia FR North Marion 1:00.68 1
29 Greenleaf, Lillian SO Wirt 1:02.39 1
30 Underwood, Wilma Nicholas 1:08.20 1
31 McCann, Jacy JR North Marion 1:09.72 1
32 Blankenship, Ashley 12 Doddridge 1:16.36 1
Girls 4x100 Meter Relay
==========================================================================
Inv Records: 51.67 2012 Williamstown HS, Williamstown
School Finals H# Points
==========================================================================
1 Williamstown HS 'A' 53.17 3 10
1) Hamme, Brooklyn 12 2) Gardner, Ellie 09
3) Zide, Lexie 09 4) Wilson, Hope 09
2 Nicholas County High School 'A' 54.16 3 8
1) Mullins, Serena 2) Crawford, Arianna
3) Messer, Elizabeth 4) Brown, Alexis
3 Parkersburg High School 'A' 54.46 3 6
1) Patel, Nilum FR 2) Sims, Mackenzie SO
3) Miller, Brooke JR 4) Jones, Jordyne SO
4 North Marion 'A' 54.77 3 4
1) Fisher, Mckenzi JR 2) Dent, Mariah JR
3) Angelucci, Marlee SO 4) Hillberry, Alexis SR
5 Doddridge County HS 'A' 55.38 3 2
1) Ingram, Justice 12 2) Ferguson, Savanah 9
3) America, Jasmine 9 4) Plaugher, Rosa 9
6 St. Marys 'A' 55.77 2 1
1) Buzzard, Kylee FR 2) Knight, Hannah FR
3) Strickler, Emily SR 4) Nichols, Jenna FR
7 Lincoln High School 'A' 55.86 2
1) Sears, Shyann SR 2) Hayhurst, Erika FR
3) Robinson, Meredith JR 4) Layman, Hannah SR
8 Oak Glen High School 'A' 55.92 3
1) Jones, McKenzie 10 2) Nolder, Marissa 11
3) Chappell, Natelie 10 4) Nally, Megan 12
9 East Fairmont High School 'A' 56.45 3
1) Merrill, Ashley SR 2) Benedum, Anastasia FR
3) Nuzum, Kaitlyn SO 4) Nuzum, Macey SO
10 Tucker County High School 'A' 58.18 2
1) Bonner, Chelsea SR 2) Long, Mikayla SO
3) Siler, Miranda JR 4) Walker, Jenna FR
11 Wirt County High School 'A' 58.62 1
1) Moss, Breana SO 2) Cottrell, Caitlin FR
3) Bailey, Allie SO 4) Burns, Megan JR
12 Ritchie County HS 'A' 59.11 1
1) Britton, Miranda 12 2) Bryson, Jessie 10
3) Gump, Kylie 12 4) Smith, Brittany 12
13 Grafton High School 'A' 59.59 2
1) Montgomery, Abigail 2) Delawder, Cassie
3) Loomis, Morgan 4) Snider, Jamie
14 Gilmer County High School. 'A' 1:00.08 2
1) Wildman, Halee 10 2) Marks, Autumn 10
3) Cottrill, Lydia 09 4) Campbell, Madison 10
15 Braxton County High School 'A' 1:04.57 1
1) Wine, Jamie FR 2) Raynor, Jessica FR
3) Gates, Madeline FR 4) Brown, Tristen FR
Girls 4x200 Meter Relay
==========================================================================
Inv Records: 1:51.24 2004 Tyler Consolidated
Weekley, Clark, Nelson, Collinsworth
School Finals H# Points
==========================================================================
1 North Marion 'A' 1:54.23 2 10
1) Haught, Madison JR 2) Fisher, Mckenzi JR
3) Hillberry, Alexis SR 4) Angelucci, Marlee SO
2 Nicholas County High School 'A' 1:54.71 2 8
1) Mullins, Serena 2) Board, Taylor
3) Brown, Alexis 4) Stear, Maria
3 Parkersburg High School 'A' 1:54.83 2 6
1) Bailey, Hannah JR 2) Sims, Mackenzie SO
3) Taylor, Hannah SO 4) Jones, Jordyne SO
4 Oak Glen High School 'A' 1:57.22 2 4
1) Jones, McKenzie 10 2) Feicht, Tori 12
3) Chappell, Natelie 10 4) Nally, Megan 12
5 Tucker County High School 'A' 1:57.87 2 2
1) Bonner, Chelsea SR 2) Kincaid, Jessica SR
3) Long, Mikayla SO 4) Siler, Miranda JR
6 Doddridge County HS 'A' 1:58.27 2 1
1) Ingram, Justice 12 2) Ferguson, Savanah 9
3) Barnette, Madison 9 4) Charles, Abby 9
7 Gilmer County High School. 'A' 2:00.48 2
1) Wildman, Halee 10 2) Roberts, Hannah 12
3) Huff, MacKenzee 10 4) Riffle, Tisha 11
8 Ritchie County HS 'A' 2:01.63 1
1) Adams, Janessa 11 2) Cokeley, Anna 12
3) Kirk, Samantha 9 4) Smith, Brittany 12
9 Wirt County High School 'A' 2:03.63 1
1) Moss, Breana SO 2) Bailey, Allie SO
3) Smith, Gwynn JR 4) Smith, Miriam SR
10 Grafton High School 'A' 2:04.97 1
1) Montgomery, Abigail 2) Delawder, Cassie
3) Snider, Jamie 4) Loomis, Morgan
11 East Fairmont High School 'A' 2:10.13 1
1) Nuzum, Kaitlyn SO 2) Lawson, Kristen FR
3) Nutter, Emily FR 4) Benedum, Anastasia FR
12 Braxton County High School 'A' 2:15.26 1
1) Wine, Jamie FR 2) Raynor, Jessica FR
3) Gates, Madeline FR 4) Brown, Tristen FR
Girls 4x400 Meter Relay
==========================================================================
Inv Records: 4:21.81 2009 St. Marys
Taylor, Powell, Miller, McFarland
School Finals H# Points
==========================================================================
1 Williamstown HS 'A' 4:29.91 3 10
1) Zide, Lexie 09 2) McMullen, Ally 09
3) Mossor, Shealee 12 4) Robinson, Allie 11
2 Parkersburg High School 'A' 4:30.34 3 8
1) Bailey, Hannah JR 2) Ackerman, Holly JR
3) Dent, Nicole SO 4) Bolton, MaryKat SO
3 Doddridge County HS 'A' 4:30.56 3 6
1) Charles, Abby 9 2) America, Jasmine 9
3) Shields, Sadie 9 4) Ferguson, Savanah 9
4 Oak Glen High School 'A' 4:31.35 3 4
1) Mangano, Christen 11 2) Feicht, Tori 12
3) Nolder, Felicity 11 4) Arnott, Alex 10
5 Tucker County High School 'A' 4:32.41 3 2
1) Bonner, Chelsea SR 2) Kincaid, Jessica SR
3) Long, Mikayla SO 4) Walker, Jenna FR
6 North Marion 'A' 4:33.49 3 1
1) Hillberry, Alexis SR 2) Haught, Madison JR
3) Freels, Lauren FR 4) Trowbridge, Taylor FR
7 Lincoln High School 'A' 4:48.71 2
1) Hayhurst, Emily JR 2) Sears, Shyann SR
3) Robinson, Meredith JR 4) Blotteaux, Brittany JR
8 Ritchie County HS 'A' 4:50.37 2
1) Cokeley, Sarah 9 2) Hammond, Taylor 10
3) Kirk, Samantha 9 4) Vanoy, Olivia 11
9 Grafton High School 'A' 4:51.15 1
1) Delawder, Cassie 2) Snider, Jamie
3) Loomis, Morgan 4) Parsons, Alicia
10 Gilmer County High School. 'A' 4:52.16 1
1) Roberts, Hannah 12 2) Aviles, Sara 09
3) Huff, MacKenzee 10 4) Benson, Katie 11
11 Wirt County High School 'A' 4:52.20 2
1) Moss, Breana SO 2) Cottrell, Caitlin FR
3) Burns, Megan JR 4) Smith, Gwynn JR
12 Nicholas County High School 'A' 4:53.30 2
1) Brown, Alexis 2) Payton, Aidan
3) Passerella, Rebecca 4) Blankenship, Dericka
13 St. Marys 'A' 4:55.89 2
1) Taylor, Olivia SO 2) Billeter, Katelyn SO
3) Fetty, Sara SR 4) Gorrell, Alex JR
14 South Harrison 'A' 5:16.97 1
1) Dye, Kate SO 2) Petitto, Annie SO
3) Petitto, Maggie FR 4) Scott, Heather SO
15 East Fairmont High School 'A' 5:38.32 3
1) Nuzum, Macey SO 2) Utt, Erika JR
3) Benedum, Anastasia FR 4) Ramage, Rachel SR
Girls 4x800 Meter Relay
=======================================================================
Inv Records: 10:08.46 2009 St. Marys
Knight, Johnson, Miller, McFarland
School Finals Points
=======================================================================
1 Oak Glen High School 'A' 10:14.90 10
1) Mangano, Christen 11 2) Arnott, Alex 10
3) Nolder, Felicity 11 4) Chambers, Kelsey 12
2 Parkersburg High School 'A' 10:16.75 8
1) Dent, Nicole SO 2) Ackerman, Holly JR
3) Harper, Chelsea SO 4) Bolton, MaryKat SO
3 Williamstown HS 'A' 10:36.54 6
1) Robinson, Allie 11 2) Mossor, Cami 12
3) Settle, Sarah 11 4) Mossor, Shealee 12
4 Tucker County High School 'A' 11:15.43 4
1) Mullenax, Madison JR 2) Nedrow, Kaylee SO
3) Reall, Madison SO 4) Underwood, Leah FR
5 Ritchie County HS 'A' 11:26.16 2
1) Hammond, Taylor 10 2) Mace, Taylor 11
3) Cokeley, Sarah 9 4) Vanoy, Olivia 11
6 St. Marys 'A' 11:41.11 1
1) Taylor, Olivia SO 2) Gorrell, Alex JR
3) Billeter, Katelyn SO 4) Fetty, Sara SR
7 Wirt County High School 'A' 11:51.39
1) Burns, Megan JR 2) Greenleaf, Lillian SO
3) Kerby, Mary SO 4) Smith, Gwynn JR
8 East Fairmont High School 'A' 12:24.82
1) Ramage, Rachel SR 2) Lawson, Kristen FR
3) Pride, Hannah FR 4) Wallace, Jennalea JR
9 South Harrison 'A' 12:36.15
1) Dye, Kate SO 2) Petitto, Annie SO
3) Petitto, Maggie FR 4) Scott, Heather SO
10 Nicholas County High School 'A' 13:00.79
1) Kelbaugh, Madison 2) Morris, Allison
3) Thomas, Chloey 4) Carson, Bridget
11 Doddridge County HS 'A' 13:24.48
1) Casteel, Rachel 12 2) Garvin, Kendra 9
3) Blankenship, Ashley 12 4) Ross, Jamie 9
Girls 4x100 Meter Shuttle Hurdle
==========================================================================
Inv Records: 1:07.81 2011 Williamstown
Gardner, Hamme, Kerns, Postlewaite
School Finals H# Points
==========================================================================
1 Parkersburg High School 'A' 1:08.54 4 10
1) Maloney, Lauren SO 2) Cline, Tiffany JR
3) Sims, Mackenzie SO 4) Leaman, Lauren SO
2 North Marion 'A' 1:10.18 3 8
1) Haught, Madison JR 2) Cyphers, Lauren JR
3) Gordon, Hanah FR 4) Fisher, Mckenzi JR
3 Nicholas County High School 'A' 1:10.55 4 6
1) Crawford, Arianna 2) Messer, Elizabeth
3) Brown, Alexis 4) Stear, Maria
4 Tucker County High School 'A' 1:10.65 3 4
1) Miller, Olivia JR 2) Kyle, Kelsey JR
3) Moore, Kylie SR 4) Nichols, Elizabeth FR
5 Ritchie County HS 'A' 1:11.68 3 2
1) Adams, Janessa 11 2) Cokeley, Anna 12
3) Gump, Kylie 12 4) Kirk, Samantha 9
6 Doddridge County HS 'A' 1:11.80 4 1
1) Plaugher, Rosa 9 2) Stephenson, Haley 10
3) Ingram, Justice 12 4) Ferguson, Sarah 12
7 Oak Glen High School 'A' 1:13.10 2
1) Feicht, Tori 12 2) Smith, Kimberly 09
3) Nolder, Marissa 11 4) Nally, Megan 12
8 Gilmer County High School. 'A' 1:13.80 2
1) Roberts, Hannah 12 2) Riffle, Tisha 11
3) Marks, Autumn 10 4) Huff, MacKenzee 10
9 St. Marys 'A' 1:15.01 1
1) Knight, Hannah FR 2) Baker, Shaina FR
3) Strickler, Emily SR 4) Nichols, Jenna FR
10 Williamstown HS 'A' 1:16.21 2
1) Gardner, Ellie 09 2) McMullen, Ally 09
3) Amos, Erica 11 4) Zide, Lexie 09
11 Wirt County High School 'A' 1:25.90 1
1) Greenleaf, Lillian SO 2) Pelfrey, Emily SO
3) Cottrell, Caitlin FR 4) Bailey, Allie SO
Girls High Jump
=======================================================================
Inv Records: 5-04 2013 D'Andra Swiger, Doddridge
Inv Records: 5-04 4/12/2013 D'Andra Swiger, Doddridge
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Bever, Sarah JR Parkersburg 5-04.00 10
2 Miller, Olivia JR Tucker 5-02.00 8
3 Leaman, Lauren SO Parkersburg J5-02.00 6
4 Stephenson, Haley 10 Doddridge 5-00.00 4
5 Nichols, Jenna FR St. Marys J5-00.00 1.50
5 Gump, Kylie 12 Ritchie Co. J5-00.00 1.50
6 Vanoy, Olivia 11 Ritchie Co. J5-00.00
8 Mullenax, Madison JR Tucker 4-08.00
8 Cokeley, Anna 12 Ritchie Co. 4-08.00
10 Siler, Miranda JR Tucker 4-06.00
10 Buckley, Victoria 09 Williamstown 4-06.00
10 Harmon, Kayla SO Parkersburg 4-06.00
10 Moninger, Autumn 10 Oak Glen 4-06.00
10 Vigue, Rebecca SO Braxton County 4-06.00
-- Price, Dominica 09 Oak Glen NH
-- Cox, Autumn Nicholas NH
-- Aviles, Sara 09 Gilmer NH
-- Odell, Bailey Nicholas NH
-- Price, Madison FR North Marion NH
-- Marks, Autumn 10 Gilmer NH
Girls Pole Vault
=======================================================================
Inv Records: 10-00 2001 Nicole White, Doddridge County
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Gardner, Madelin 12 Williamstown 9-00.00 10
2 Haught, Skylah JR North Marion 8-06.00 8
3 Amos, Erica 11 Williamstown J8-06.00 6
4 Miller, Brooke JR Parkersburg 7-06.00 4
5 Hileman, Emily 11 Doddridge J7-06.00 1.50
5 Randolph, Chelsey 10 Doddridge J7-06.00 1.50
6 Cokeley, Sarah 9 Ritchie Co. J7-06.00
6 America, Jasmine 9 Doddridge J7-06.00
9 Hunter, Tiara SO Braxton County 7-00.00
10 Buckley, Victoria 09 Williamstown 6-00.00
Girls Long Jump
=======================================================================
Inv Records: 17-02 2010 Kelsea Fickiesen, St. Marys
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Ferguson, Sarah 12 Doddridge 17-02.00 10
2 Sims, Mackenzie SO Parkersburg 16-01.75 8
3 Nichols, Elizabeth FR Tucker 16-00.75 6
4 Stephenson, Haley 10 Doddridge 15-11.50 4
5 Nichols, Jenna FR St. Marys 15-09.75 2
6 Blankenship, Dericka Nicholas 15-05.00 1
7 Messer, Elizabeth Nicholas 14-11.25
8 Gordon, Hanah FR North Marion 14-08.75
9 Baker, Shaina FR St. Marys 14-06.25
10 Taylor, Hannah SO Parkersburg 14-02.75
11 Vigue, Rebecca SO Braxton County 13-11.75
12 Barnette, Madison 9 Doddridge 13-08.25
13 Brown, Tristen FR Braxton County 13-06.25
14 Britton, Miranda 12 Ritchie Co. 13-03.50
15 Powell, Toni 10 Oak Glen 13-03.00
16 White, Cheyanne JR North Marion 13-02.00
17 Bly, Kristen SO Braxton County 12-09.50
18 Price, Dominica 09 Oak Glen 12-09.00
19 Moninger, Autumn 10 Oak Glen 12-08.75
20 McCann, Jacy JR North Marion 12-06.00
21 Underwood, Leah FR Tucker 12-05.25
22 Carson, Bridget Nicholas 12-04.00
23 Bates, Katelynn FR Tucker 11-07.25
Girls Shot Put
=======================================================================
Inv Records: 39-09 2007 Alicia Cayton, Doddridge
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 McAtee, Whitney JR Parkersburg 37-00.50 10
2 Kachmarek, Aiyana JR Tucker 34-01.50 8
3 Gunter, Reilly SR Lincoln 33-01.50 6
4 Jemison, Whitney FR St. Marys 32-01.50 4
5 Taylor, Laura SO St. Marys 31-06.00 2
6 Little, Mikayla 12 Ritchie Co. 30-11.50 1
7 Cunningham, Rylee 10 Williamstown 30-07.00
8 Woofter, Rachelle 12 Oak Glen 30-01.50
9 Phillips, Paige 11 Doddridge 29-01.00
10 Glaspell, Gabby 10 Doddridge 28-04.00
11 Somervill, Teah SO Parkersburg 27-09.50
12 Mullenax, Lydia SO Tucker 27-09.00
13 Johnson, Brooke 09 Williamstown 27-07.00
14 Spencer, Lisa 11 Williamstown 27-01.50
15 Groves, Lydia 10 Oak Glen 25-07.50
16 King, Veronica JR Wirt 25-07.00
17 Odell, Cassidy JR North Marion 25-04.50
18 Bemis, Bridget 10 Oak Glen 25-03.50
19 Carpenter, Hali Nicholas 24-09.50
20 Barnette, Madison 9 Doddridge 24-08.00
21 Keith, Kathern 10 Gilmer 24-06.00
22 Utt, Jordan JR Braxton County 23-01.50
23 Blankenship, Dericka Nicholas 23-00.50
24 Myers, Macie JR North Marion 22-08.00
25 Isenhart, Amanda SO Wirt 22-07.00
26 Moore, Morgan 11 Ritchie Co. 22-00.00
27 Sypolt, Zoe SO Tucker 21-08.50
28 Maidens, Samantha FR St. Marys 21-08.00
29 Lockhart, Julie JR Wirt 21-03.00
30 Linger, Halle FR Parkersburg 21-02.50
31 Bunner, Evelyn 12 Ritchie Co. 21-01.00
32 Moore, Caitlin SO South Harrison 20-09.00
33 Helmick, Shelby SO Braxton County 19-03.50
34 Nutter, Emily FR East Fairmont 18-11.50
35 Moscufo, Anna Marie SR North Marion 18-04.00
36 Zirkle, Erin SO Lincoln 17-01.50
37 Barbina, Emily FR South Harrison 14-04.00
37 McQuain, Kendra FR East Fairmont 14-04.00
39 Kendrick, Sierra FR East Fairmont 11-03.00
Girls Discus Throw
=======================================================================
Inv Records: 124-11 2002 Theresa Melko, Bridgeport
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 McAtee, Whitney JR Parkersburg 120-05 10
2 Little, Mikayla 12 Ritchie Co. 116-02 8
3 Kachmarek, Aiyana JR Tucker 106-11 6
4 Cieslewski, Melissa 10 Williamstown 106-09 4
5 Taylor, Laura SO St. Marys 104-01 2
6 Phillips, Paige 11 Doddridge 103-08 1
7 Spencer, Lisa 11 Williamstown 101-02
8 Cunningham, Rylee 10 Williamstown 98-07
9 Delekta, Emmy 11 Oak Glen 89-06
10 Glaspell, Gabby 10 Doddridge 89-00
11 Bemis, Bridget 10 Oak Glen 88-04
12 Somervill, Teah SO Parkersburg 85-09
13 Smith, Emily SR Parkersburg 85-08
14 Helmick, Shelby SO Braxton County 84-02
15 Mullenax, Lydia SO Tucker 83-09
16 Brown, Caitlin 9 Doddridge 78-06
17 Gunter, Reilly SR Lincoln 76-04
18 Keith, Kathern 10 Gilmer 76-00
19 Jemison, Whitney FR St. Marys 74-07
20 Moore, Morgan 11 Ritchie Co. 72-10
21 Odell, Cassidy JR North Marion 72-03
22 Blankenship, Dericka Nicholas 71-11
23 Woofter, Rachelle 12 Oak Glen 70-00
23 Myers, Macie JR North Marion 70-00
25 Dyer, Joannah SR Tucker 63-06
26 Utt, Jordan JR Braxton County 62-10
27 Carpenter, Hali Nicholas 60-06
28 Murry, Christina SO East Fairmont 60-01
29 Braden, Kristina JR Wirt 59-09
30 Bunner, Evelyn 12 Ritchie Co. 59-03
31 Law, Savanna SO North Marion 57-11
32 Barbina, Emily FR South Harrison 57-04
33 Carper, Alicia SR Wirt 57-00
34 King, Veronica JR Wirt 55-01
35 Burris, Ariel JR St. Marys 55-00
36 Zirkle, Erin SO Lincoln 53-08
37 Young, Bellany FR Lincoln 48-02
38 Nuzum, Delaney SR East Fairmont 42-11
39 Moore, Caitlin SO South Harrison 34-06
40 McQuain, Kendra FR East Fairmont 30-01
Boys 100 Meter Dash
===================================================================
Inv Records: 11.19 2013 Alex Doak, Tyler Consol.
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Smith, Brandon 11 Doddridge 11.58q 6
2 Gray, David SR St. Marys 11.82q 5
3 Zlatkind, Mathew 12 Williamstown 11.85q 3
4 Bailey, Chris 12 Oak Glen 11.86q 4
5 Mason, Mitchell SR Tucker 11.86q 2
6 Ricketts, Asa JR South Harrison 11.95q 6
7 Sandy, Jarrod 12 Doddridge 11.98q 1
8 Hart, Trace 12 Williamstown 12.07 3
9 Reed, Jeremy JR Lincoln 12.11 1
10 Merrifield, John SR North Marion 12.14 5
11 Ford, Barron JR East Fairmont 12.14 2
12 Price, Dakota 9 Oak Glen 12.22 1
13 Ford, Wyatt 11 Doddridge 12.24 4
14 Amick, Oliver Nicholas 12.30 5
15 Barr, Nathaniel JR Grafton 12.31 5
16 West, Riley 10 Williamstown 12.49 4
17 Gutierrez, Carlos JR St. Marys 12.52 3
18 Reed, Chance JR South Harrison 12.57 6
19 Spitzer, Noah SR St. Marys 12.60 2
20 Whisner, Marshall JR Tucker 12.67 3
21 Bonnett, Luke FR Braxton County 12.68 1
22 Rhodes, Anthony 10 Ritchie Co. 12.68 6
23 Troutman, Shawn 10 Oak Glen 12.68 6
24 Jarvis, Dre FR Braxton County 12.75 2
25 Taylor, Simon JR Wirt 12.79 4
26 Swiger, Collin FR Lincoln 13.03 3
27 Pritt, Jared 09 Gilmer 13.05 1
28 Hayes, Cruz 11 Ritchie Co. 13.07 2
29 Colasessano, Anthony JR North Marion 13.31 2
30 Cole, Isaac JR Tucker 13.38 3
31 Barbina, JT SO South Harrison 13.42 1
32 Alltop, Damian FR Wirt 13.48 1
33 Cunningham, Casey Nicholas 13.53 2
34 Marcavage, Austin FR Grafton 13.69 4
35 Lanham, Devan JR Grafton 13.90 5
36 Nesselrotte, Dylan FR East Fairmont 14.09 5
37 Springer, Richard 10 Gilmer 14.24 4
38 Proffitt, Joshua FR Lincoln 14.27 4
39 Anderson, Doug FR Braxton County 14.62 6
40 Wriston, Ethan JR Wirt 16.02 5
41 Brodeur, Nick Gilmer 16.39 6
42 Desmuke, Joseph JR East Fairmont 17.88 3
Boys 100 Meter Dash
=======================================================================
Inv Records: 11.19 2013 Alex Doak, Tyler Consol.
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Smith, Brandon 11 Doddridge 11.53 10
2 Bailey, Chris 12 Oak Glen 11.69 8
3 Gray, David SR St. Marys 11.70 6
4 Mason, Mitchell SR Tucker 11.83 4
5 Ricketts, Asa JR South Harrison 11.85 2
6 Zlatkind, Mathew 12 Williamstown 11.85 1
7 Sandy, Jarrod 12 Doddridge 11.89
Boys 200 Meter Dash
===================================================================
Inv Records: 22.84 1999 Scott Mayle, Phillip Barbour
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Smith, Brandon 11 Doddridge 23.47q 4
2 Bernarde, Nathan SR Grafton 23.83q 6
3 Ford, Barron JR East Fairmont 24.04q 5
4 Merrifield, John SR North Marion 24.16q 6
5 Campbell, David 12 Oak Glen 24.27q 2
6 Swiger, Micah 11 Oak Glen 24.27q 1
7 Gray, David SR St. Marys 24.40q 3
8 Price, Dakota 9 Oak Glen 24.52 1
9 McVey, Austin SR Wirt 24.61 3
10 Johnson, Myles JR East Fairmont 24.64 1
11 West, Riley 10 Williamstown 24.70 2
12 Underwood, Dillon 10 Doddridge 24.75 2
13 Sparks, Tristan 12 Gilmer 25.01 4
14 Nestor, Brian 11 Doddridge 25.05 5
15 Beck, Michael 10 Williamstown 25.31 6
16 Jenkins, Chase SO South Harrison 25.50 5
17 Randall, Braden SO Grafton 25.61 6
18 Jarvis, Dre FR Braxton County 25.71 5
19 Reed, Chance JR South Harrison 25.74 3
20 Dunn, Kellen FR Tucker 25.78 1
21 Myers, Josh 12 Williamstown 25.81 4
22 Rhodes, Anthony 10 Ritchie Co. 25.83 6
23 Spitzer, Noah SR St. Marys 25.99 4
24 Amick, Oliver Nicholas 26.00 2
25 Vaughn, Trey FR St. Marys 26.14 2
26 Swiger, Collin FR Lincoln 26.17 2
27 Nix, Cordell SO Lincoln 26.26 4
28 Taylor, Simon JR Wirt 26.40 1
29 Gillespie, Jessie 11 Gilmer 26.42 3
30 Pritt, Jared 09 Gilmer 26.49 1
31 Callaway, Michael JR Tucker 26.69 3
32 Bonnett, Luke FR Braxton County 26.97 4
33 Cole, Isaac JR Tucker 27.59 5
34 Duncan, Jordan SO North Marion 27.86 3
35 Reed, Jackson Nicholas 28.01 4
36 Ashley, Seth JR South Harrison 28.32 5
37 Lanham, Devan JR Grafton 28.74 6
38 Proffitt, Joshua FR Lincoln 30.06 2
39 Anderson, Doug FR Braxton County 30.50 3
40 Nesselrotte, Dylan FR East Fairmont 30.89 5
41 Snider, Anthony Nicholas 32.57 6
42 Wriston, Ethan JR Wirt 33.14 1
Boys 200 Meter Dash
=======================================================================
Inv Records: 22.84 1999 Scott Mayle, Phillip Barbour
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Bernarde, Nathan SR Grafton 23.58 10
2 Campbell, David 12 Oak Glen 23.60 8
3 Smith, Brandon 11 Doddridge 23.65 6
4 Ford, Barron JR East Fairmont 23.73 4
5 Swiger, Micah 11 Oak Glen 23.99 2
6 Merrifield, John SR North Marion 24.09 1
Boys 400 Meter Dash
==========================================================================
Inv Records: 49.08 2011 Stephen Rogalski, Magnolia
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Allender, Jayden 11 Ritchie Co. 50.71 6 10
2 Cottrill, Zachary 12 Doddridge 51.88 6 8
3 Smith, Brandon 11 Doddridge 52.31 5 6
4 Freeman, Christopher SR Tucker 52.65 6 4
5 Seibel, Ty SR Lincoln 52.68 6 2
6 Vincent, Frederick SR East Fairmont 52.96 6 1
7 Johnson, Myles JR East Fairmont 53.10 6
8 Sparks, Tristan 12 Gilmer 54.26 5
9 Zlatkind, Mathew 12 Williamstown 54.68 6
10 Smith, Jordan 10 Ritchie Co. 54.84 5
11 Bobbitt, Tom 09 Williamstown 55.08 5
12 Randall, Braden SO Grafton 55.46 4
13 Merrifield, John SR North Marion 56.38 4
14 Dunn, Kellen FR Tucker 56.68 5
15 Wilson, Devin SR Wirt 56.98 4
16 Nix, Cordell SO Lincoln 57.61 2
17 Carpenter, Derek SR St. Marys 57.79 4
18 Kelly, Cody Nicholas 57.85 4
19 Hart, Trace 12 Williamstown 58.19 5
20 Blake, Dylan JR South Harrison 58.23 4
21 Barnhart, Trenton JR St. Marys 58.60 3
22 White, Caleb 09 Gilmer 59.02 2
23 Warren, Dakota 9 Oak Glen 59.26 3
24 Shaver, Tyler FR Lincoln 59.89 2
25 Barr, Nathaniel JR Grafton 1:00.41 3
26 Arbogast, Christian 11 Doddridge 1:00.92 3
27 McCann, Mason SR Braxton County 1:01.02 2
28 Sunderman, Garrett FR St. Marys 1:02.86 2
29 Colasessano, Anthony JR North Marion 1:03.17 3
30 Castle, Eric Nicholas 1:03.54 4
31 Christainsen, Matt Nicholas 1:04.19 3
32 Nesselrotte, Dylan FR East Fairmont 1:06.91 1
33 Duncan, Jordan SO North Marion 1:07.64 1
34 Lanham, Devan JR Grafton 1:07.75 2
35 Garcia, Michael Gilmer 1:08.85 2
36 Nguyen, Joseph SO Braxton County 1:08.89 1
37 Burns, Michael Wirt 1:08.92 1
38 Pennington, Robert FR Braxton County 1:13.14 1
Boys 800 Meter Run
=======================================================================
Inv Records: 1:58.94 2000 Dusty Dent, Gilmer County
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Nichols, Ian SR Tucker 2:06.48 10
2 Kerby, Logan SO Wirt 2:06.77 8
3 Cooper, Daniel 10 Ritchie Co. 2:07.71 6
4 Lively, Brandon 11 Doddridge 2:09.08 4
5 Wilkins, Garrett JR South Harrison 2:09.41 2
6 Williams, Marshall 12 Williamstown 2:09.93 1
7 Tropeck, Cody 12 Oak Glen 2:11.76
8 Smith, Brock 12 Oak Glen 2:14.13
9 Bobbitt, Tom 09 Williamstown 2:14.84
10 Morris, Jacob SO East Fairmont 2:15.37
11 Barnhart, Trenton JR St. Marys 2:15.54
12 Hinzman, Ashton 12 Doddridge 2:16.33
13 Moore, McKinely SR Braxton County 2:16.78
14 Carpenter, Derek SR St. Marys 2:18.17
15 Hall, Austin 11 Williamstown 2:18.85
16 Reed, Jackson Nicholas 2:19.86
17 Leggett, Bradley 12 Ritchie Co. 2:20.31
18 Kelly, Cody Nicholas 2:20.97
19 Metz, Kyler JR Tucker 2:21.50
20 Barker, Austin SO South Harrison 2:21.68
21 Chapman, Zach 11 Gilmer 2:22.78
22 White, Caleb 09 Gilmer 2:24.17
23 Gibson, Cameron SO East Fairmont 2:26.76
24 Hauser, Andrew JR Tucker 2:27.13
25 Funkhouser, Forrest FR North Marion 2:28.79
26 Harrison, Fred SO North Marion 2:29.42
27 Alltop, Damian FR Wirt 2:30.67
28 Britton, Josh SO St. Marys 2:31.20
29 Arbogast, Christian 11 Doddridge 2:31.60
30 Forester, Brandon JR Grafton 2:32.79
31 Jackson, Cody SO North Marion 2:32.94
32 Maheny, Andrew 9 Ritchie Co. 2:38.43
33 Armstrong, Emory FR Grafton 2:42.11
34 Burns, Michael Wirt 2:45.64
35 Skidmore, Brandon JR Grafton 2:47.02
36 Pennington, Robert FR Braxton County 2:49.13
37 Nguyen, Joseph SO Braxton County 2:50.39
38 Jones, Alex 09 Gilmer 2:53.89
Boys 1600 Meter Run
=======================================================================
Inv Records: 4:33.09 2009 Nathan Rees
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Hogue, Johnny 12 Ritchie Co. 4:36.56 10
2 Kerby, Logan SO Wirt 4:41.14 8
3 Riffle, Hunter 9 Doddridge 4:43.68 6
4 McMillan, Glenn JR Wirt 4:46.21 4
5 Moore, McKinely SR Braxton County 4:50.94 2
6 Deem, Hunter 10 Ritchie Co. 4:56.92 1
7 Morris, Jacob SO East Fairmont 4:59.42
8 Gorby, Tanner 10 Oak Glen 4:59.84
9 Hutchins, Kelton 10 Williamstown 5:03.48
10 Hall, Austin 11 Williamstown 5:03.93
11 Butler, Richard SO St. Marys 5:08.07
12 Hauser, Andrew JR Tucker 5:08.31
13 Mynes, Zachary 10 Oak Glen 5:10.50
14 Carder, Steven FR Grafton 5:10.55
15 Reed, Jackson Nicholas 5:14.16
16 Pitzer, Logan FR Tucker 5:14.26
17 Wright, Jeffrey FR South Harrison 5:15.41
18 Berman, Christopher 11 Williamstown 5:16.22
19 Leggett, Bradley 12 Ritchie Co. 5:17.62
20 Heaster, Trey 9 Doddridge 5:18.22
21 Myers, Alex SR North Marion 5:18.72
22 Christainsen, Matt Nicholas 5:19.58
23 Chapman, Zach 11 Gilmer 5:20.00
24 Yeager, Joe Nicholas 5:23.88
25 Ohrn, Brady SO Wirt 5:24.76
26 Metz, Kyler JR Tucker 5:25.21
27 Harrison, Fred SO North Marion 5:26.64
28 Clevenger, Brandon 9 Doddridge 5:29.00
29 Prevatte, Dakota 11 Gilmer 5:30.63
30 Eades, Elijah FR St. Marys 5:31.07
31 Graves, Dakota 9 Oak Glen 5:34.18
32 Norris, Dakota FR Grafton 5:34.47
33 Gibson, Cameron SO East Fairmont 5:36.05
34 Law, Dalton 09 Gilmer 5:48.56
35 Jackson, Cody SO North Marion 5:48.91
36 Ankrom, Robert FR Lincoln 5:49.18
37 Forester, Brandon JR Grafton 5:54.76
38 Hunter, Holden FR Braxton County 6:00.88
39 Pennington, Robert FR Braxton County 6:07.38
Boys 3200 Meter Run
=======================================================================
Inv Records: 9:52.68 2013 Johnny Hogue, Ritchie Co.
Inv Records: 9:52.68 4/12/2013 Johnny Hogue, Ritchie Co.
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Hogue, Johnny 12 Ritchie Co. 10:00.26 10
2 Riffle, Hunter 9 Doddridge 10:03.56 8
3 McMillan, Glenn JR Wirt 10:12.13 6
4 Cooper, Daniel 10 Ritchie Co. 10:15.70 4
5 Moore, McKinely SR Braxton County 10:50.61 2
6 Gorby, Tanner 10 Oak Glen 10:57.44 1
7 Haddox, Johnathan JR St. Marys 11:02.38
8 Stalnaker, Richard JR North Marion 11:07.90
9 Heaster, Trey 9 Doddridge 11:08.96
10 Butler, Richard SO St. Marys 11:12.84
11 Knotts, Wesley JR Tucker 11:16.36
12 Myers, Alex SR North Marion 11:17.25
13 Morris, Jacob SO East Fairmont 11:21.77
14 Yeager, Joe Nicholas 11:29.31
15 Berman, Christopher 11 Williamstown 11:32.60
16 Norris, Dakota FR Grafton 11:51.00
17 Prevatte, Dakota 11 Gilmer 11:57.78
18 Anderson, Devon JR Tucker 12:01.27
19 Kincaid, Josh FR Tucker 12:10.56
20 Perez, Juvenal Nicholas 12:15.38
21 Law, Dalton 09 Gilmer 12:15.41
22 Uppole, Chase 09 Williamstown 12:16.77
23 Polen, Devin 12 Oak Glen 12:21.03
24 Maheny, Andrew 9 Ritchie Co. 12:38.24
25 Ankrom, Robert FR Lincoln 12:50.05
26 Hunter, Holden FR Braxton County 12:58.42
27 Watt, Brennon 11 Williamstown 13:44.69
28 Yarber, Mason Nicholas 14:21.25
-- Lively, Brandon 11 Doddridge DNF
Boys 110 Meter Hurdles
===================================================================
Inv Records: 14.34 1999 Jon Huffman, Ritchie County
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Bernarde, Nathan SR Grafton 15.31q 3
2 Allender, Jayden 11 Ritchie Co. 16.23q 4
3 Seibel, Ty SR Lincoln 16.58q 2
4 Wolfe, Cody FR St. Marys 16.66q 1
5 Mason, Mitchell SR Tucker 17.02q 2
6 Cottrill, Zachary 12 Doddridge 17.07q 1
7 Burnham, Christopher 12 Oak Glen 17.49q 3
8 Devericks, Garrett 10 Doddridge 17.63 4
9 Smith, Cole FR St. Marys 18.27 2
10 Kisamore, Daniel SO Tucker 18.68 3
11 Blosser, Walker JR Tucker 18.69 4
12 Thomas, Franklin FR North Marion 19.16 4
13 Richman, Joshua FR Grafton 20.07 3
14 Hamme, Dakota 09 Williamstown 20.10 3
15 Warren, Dakota 9 Oak Glen 20.85 1
16 Hoosier, Trevor Williamstown 21.14 2
17 Fryer, Nathan 9 Oak Glen 21.40 1
18 McCann, Mason SR Braxton County 21.59 1
19 Castle, Eric Nicholas 21.90 1
20 Springer, Richard 10 Gilmer 21.95 3
21 Jarrett, Tyler Nicholas 23.44 4
22 Swentzel, Johnathan 9 Doddridge 24.39 2
23 Stansberry, Dylan 12 Williamstown 25.31 4
-- Moore, Andrew FR North Marion DQ 2
Boys 110 Meter Hurdles
=======================================================================
Inv Records: 14.34 1999 Jon Huffman, Ritchie County
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Bernarde, Nathan SR Grafton 15.19 10
2 Allender, Jayden 11 Ritchie Co. 15.61 8
3 Seibel, Ty SR Lincoln 16.38 6
4 Wolfe, Cody FR St. Marys 16.41 4
5 Cottrill, Zachary 12 Doddridge 16.43 2
6 Mason, Mitchell SR Tucker 16.59 1
7 Burnham, Christopher 12 Oak Glen 17.20
Boys 300 Meter Hurdles
==========================================================================
Inv Records: 39.94 2005 Zach Linville, Ritchie
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Allender, Jayden 11 Ritchie Co. 40.58 5 10
2 Bernarde, Nathan SR Grafton 41.20 5 8
3 Satterfield, Clayton 11 Ritchie Co. 41.71 5 6
4 Burnham, Christopher 12 Oak Glen 42.57 5 4
5 Vincent, Frederick SR East Fairmont 42.97 5 2
6 Seibel, Ty SR Lincoln 43.99 5 1
7 Devericks, Garrett 10 Doddridge 44.20 4
8 Beck, Michael 10 Williamstown 44.74 4
9 Stansberry, Dylan 12 Williamstown 45.77 4
10 McCroskey, Tristan 11 Doddridge 46.35 3
11 Alkire, Chase JR Tucker 46.41 3
12 Edwards, Drew Nicholas 46.93 5
13 Blosser, Walker JR Tucker 47.11 3
14 Wilson, Devin SR Wirt 47.12 3
15 Sparks, Tristan 12 Gilmer 47.12 4
16 Smith, Cole FR St. Marys 47.18 4
17 Lynch, Denzil SR Wirt 47.78 2
18 Burton, Kyle 9 Doddridge 48.03 3
19 Griffith, Tylar FR Grafton 48.20 3
20 Warren, Dakota 9 Oak Glen 48.34 2
21 Moore, Andrew FR North Marion 48.73 4
22 Kisamore, Daniel SO Tucker 49.37 2
23 McCann, Mason SR Braxton County 49.77 1
24 Thomas, Franklin FR North Marion 49.77 2
25 Deem, Ryder 12 Williamstown 50.15 3
26 Fryer, Nathan 9 Oak Glen 52.40 1
27 Jarrett, Tyler Nicholas 52.44 4
28 Cunningham, Casey Nicholas 56.56 2
29 Leahey, Devin 09 Gilmer 58.97 1
Boys 4x100 Meter Relay
==========================================================================
Inv Records: 44.64 2000 Magnolia
Long, Long, Lemasters, Goddard
School Finals H# Points
==========================================================================
1 Oak Glen High School 'A' 45.37 2 10
1) Swiger, Micah 11 2) Bailey, Chris 12
3) Campbell, David 12 4) Price, Dakota 9
2 Williamstown HS 'A' 46.19 2 8
1) Hart, Trace 12 2) Zlatkind, Mathew 12
3) West, Riley 10 4) Myers, Josh 12
3 Doddridge County HS 'A' 46.65 2 6
1) Stewart, Brandon 11 2) Underwood, Dillon 10
3) Sandy, Jarrod 12 4) Ford, Wyatt 11
4 Ritchie County HS 'A' 47.35 2 4
1) Smith, Jordan 10 2) Garrett, Austin 10
3) Rhodes, Anthony 10 4) Satterfield, Clayton 11
5 St. Marys 'A' 47.63 2 2
1) Gutierrez, Carlos JR 2) Miller, Ryan FR
3) Spitzer, Noah SR 4) Gray, David SR
6 South Harrison 'A' 48.64 2 1
1) Ashley, Seth JR 2) Jenkins, Chase SO
3) Ricketts, Asa JR 4) Reed, Chance JR
7 Nicholas County High School 'A' 49.17 2
1) Jackson, Troy 2) Tharp, Jared
3) Edwards, Drew 4) Amick, Oliver
8 Tucker County High School 'A' 49.84 1
1) Callaway, Michael JR 2) Alkire, Chase JR
3) Howell, Joey FR 4) Whisner, Marshall JR
9 Grafton High School 'A' 50.84 1
1) Barr, Nathaniel JR 2) Moses, Nathaniel JR
3) Cochran, Tristenn FR 4) Marcavage, Austin FR
10 Gilmer County High School. 'A' 52.57 1
1) Watkins, Kevin 10 2) Pritt, Jared 09
3) Green, William 09 4) Gillespie, Jessie 11
Boys 4x200 Meter Relay
==========================================================================
Inv Records: 1:33.64 2000 Magnolia
Long, Cecil, Lemasters, Long
School Finals H# Points
==========================================================================
1 Oak Glen High School 'A' 1:34.64 2 10
1) Burnham, Christopher 12 2) Bailey, Chris 12
3) Swiger, Micah 11 4) Campbell, David 12
2 Doddridge County HS 'A' 1:37.61 2 8
1) Smith, Brandon 11 2) Stewart, Brandon 11
3) Sandy, Jarrod 12 4) Nestor, Brian 11
3 East Fairmont High School 'A' 1:38.87 2 6
1) Vincent, Frederick SR 2) Cole, Marcus FR
3) Johnson, Myles JR 4) Ford, Barron JR
4 South Harrison 'A' 1:39.31 1 4
1) Wilkins, Garrett JR 2) Jenkins, Chase SO
3) Ricketts, Asa JR 4) Reed, Chance JR
5 St. Marys 'A' 1:39.50 2 2
1) Baker, Alex JR 2) Gutierrez, Carlos JR
3) Miller, Ryan FR 4) Gray, David SR
6 Tucker County High School 'A' 1:41.05 2 1
1) Callaway, Michael JR 2) Dunn, Kellen FR
3) Freeman, Christopher SR 4) Howell, Joey FR
7 Grafton High School 'A' 1:41.21 2
1) Barr, Nathaniel JR 2) Moses, Nathaniel JR
3) Cochran, Tristenn FR 4) Randall, Braden SO
8 Williamstown HS 'A' 1:42.54 2
1) Hamme, Dakota 09 2) Sikorski, Joe 12
3) O'Donahue, Declan 11 4) Myers, Josh 12
9 Lincoln High School 'A' 1:43.79 1
1) Reed, Jeremy JR 2) Swiger, Collin FR
3) Adkins, Khris FR 4) Nix, Cordell SO
10 Gilmer County High School. 'A' 1:45.84 1
1) Watkins, Kevin 10 2) Pritt, Jared 09
3) Green, William 09 4) Gillespie, Jessie 11
11 Nicholas County High School 'A' 1:50.97 1
1) Cunningham, Casey 2) Jarrett, Tyler
3) Amick, Oliver 4) Castle, Eric
Boys 4x400 Meter Relay
==========================================================================
Inv Records: 3:35.11 2012 Magnolia
S Rogalski, N Blatt, K Rohde, J Haught
School Finals H# Points
==========================================================================
1 Oak Glen High School 'A' 3:38.64 3 10
1) Campbell, David 12 2) Tropeck, Cody 12
3) Bailey, Chris 12 4) Burnham, Christopher 12
2 Tucker County High School 'A' 3:44.17 3 8
1) Howell, Joey FR 2) Dunn, Kellen FR
3) Freeman, Christopher SR 4) Nichols, Ian SR
3 Wirt County High School 'A' 3:44.77 3 6
1) Wilson, Devin SR 2) McMillan, Glenn JR
3) McVey, Austin SR 4) Kerby, Logan SO
4 East Fairmont High School 'A' 3:45.22 3 4
1) Johnson, Myles JR 2) Cole, Marcus FR
3) Ford, Barron JR 4) Vincent, Frederick SR
5 Doddridge County HS 'A' 3:47.99 3 2
1) McCroskey, Tristan 11 2) Hinzman, Ashton 12
3) Stewart, Brandon 11 4) Nestor, Brian 11
6 Ritchie County HS 'A' 3:48.92 3 1
1) Garrett, Austin 10 2) Skidmore, Dylan 12
3) Cooper, Daniel 10 4) Smith, Jordan 10
7 Williamstown HS 'A' 3:53.19 2
1) West, Riley 10 2) Sikorski, Joe 12
3) Deem, Ryder 12 4) Beck, Michael 10
8 Gilmer County High School. 'A' 3:55.69 2
1) Gillespie, Jessie 11 2) White, Caleb 09
3) Chapman, Zach 11 4) Sparks, Tristan 12
9 Grafton High School 'A' 3:59.70 2
1) Skidmore, Brandon JR 2) Carder, Steven FR
3) Moses, Nathaniel JR 4) Randall, Braden SO
10 South Harrison 'A' 4:02.18 2
1) Barker, Austin SO 2) Wilkins, Garrett JR
3) Wright, Jeffrey FR 4) Blake, Dylan JR
11 St. Marys 'A' 4:03.01 3
1) Wolfe, Cody FR 2) Carpenter, Derek SR
3) Baker, Alex JR 4) Barnhart, Trenton JR
12 Lincoln High School 'A' 4:04.01 1
1) Swiger, Collin FR 2) Reed, Jeremy JR
3) Nix, Cordell SO 4) Shaver, Tyler FR
13 North Marion 'A' 4:17.02 1
1) Duncan, Jordan SO 2) Funkhouser, Forrest FR
3) Colasessano, Anthony JR 4) Stalnaker, Richard JR
Boys 4x800 Meter Relay
=======================================================================
Inv Records: 8:19.74 2002 Ravenswood
Snell, Andrick, Wise, Benford
School Finals Points
=======================================================================
1 Wirt County High School 'A' 8:42.96 10
1) Kerby, Logan SO 2) McMillan, Glenn JR
3) Ohrn, Brady SO 4) McVey, Austin SR
2 Tucker County High School 'A' 8:45.82 8
1) Anderson, Devon JR 2) Nichols, Ian SR
3) Freeman, Christopher SR 4) Knotts, Wesley JR
3 Oak Glen High School 'A' 8:46.62 6
1) Tropeck, Cody 12 2) Perez, Cyle 10
3) Mynes, Zachary 10 4) Smith, Brock 12
4 Ritchie County HS 'A' 8:50.75 4
1) Skidmore, Dylan 12 2) Cooper, Daniel 10
3) Pickering, Travis 9 4) Deem, Hunter 10
5 Williamstown HS 'A' 8:58.36 2
1) Bobbitt, Tom 09 2) Hutchins, Kelton 10
3) Deem, Ryder 12 4) Williams, Marshall 12
6 Doddridge County HS 'A' 9:03.44 1
1) Lively, Brandon 11 2) Hinzman, Ashton 12
3) Stout, Brandon 12 4) Ferguson, Caleb 12
7 South Harrison 'A' 9:06.44
1) Wilkins, Garrett JR 2) Barker, Austin SO
3) Blake, Dylan JR 4) Wright, Jeffrey FR
8 St. Marys 'A' 9:31.65
1) Barnhart, Trenton JR 2) Britton, Josh SO
3) Eades, Elijah FR 4) Haddox, Johnathan JR
9 Nicholas County High School 'A' 9:32.18
1) Christainsen, Matt 2) Reed, Jackson
3) Perez, Juvenal 4) Hamrick, Tyler
10 Gilmer County High School. 'A' 9:33.33
1) Law, Dalton 09 2) White, Caleb 09
3) Prevatte, Dakota 11 4) Chapman, Zach 11
11 North Marion 'A' 9:34.18
1) Myers, Alex SR 2) Funkhouser, Forrest FR
3) Harrison, Fred SO 4) Stalnaker, Richard JR
12 Grafton High School 'A' 9:34.27
1) Forester, Brandon JR 2) Skidmore, Brandon JR
3) Norris, Dakota FR 4) Carder, Steven FR
Boys 4x110 Meter Shuttle Hurdle
==========================================================================
Inv Records: 1:01.45 2007 Williamstown, Williamstown
R Elder, R Flowers, M Peters, B Powers
School Finals H# Points
==========================================================================
1 Tucker County High School 'A' 1:05.11 1 10
1) Blosser, Walker JR 2) Kisamore, Daniel SO
3) Mason, Marcus SO 4) Mason, Mitchell SR
2 Ritchie County HS 'A' 1:06.22 4 8
1) Satterfield, Clayton 11 2) Skidmore, Dylan 12
3) Hayes, Cruz 11 4) Garrett, Austin 10
3 St. Marys 'A' 1:08.47 4 6
1) Higgins, Joey SO 2) Baker, Alex JR
3) Smith, Cole FR 4) Wolfe, Cody FR
4 Nicholas County High School 'A' 1:08.74 3 4
1) Tharp, Jared 2) Edwards, Drew
3) Perez, Juvenal 4) Hamrick, Tyler
5 Doddridge County HS 'A' 1:09.96 3 2
1) Devericks, Garrett 10 2) McCroskey, Tristan 11
3) Blankenship, Michael 11 4) Underwood, Dillon 10
6 Williamstown HS 'A' 1:10.20 3 1
1) Deem, Ryder 12 2) Hamme, Dakota 09
3) Stansberry, Dylan 12 4) Beck, Michael 10
7 Wirt County High School 'A' 1:12.39 2
1) Ohrn, Brady SO 2) Wilson, Devin SR
3) McVey, Austin SR 4) Lynch, Denzil SR
8 Grafton High School 'A' 1:12.99 4
1) Richman, Joshua FR 2) Cochran, Tristenn FR
3) Griffith, Tylar FR 4) Marcavage, Austin FR
9 Oak Glen High School 'A' 1:15.83 2
1) Fryer, Nathan 9 2) Troutman, Shawn 10
3) Graves, Dakota 9 4) Warren, Dakota 9
10 Gilmer County High School. 'A' 1:32.42 1
1) Springer, Richard 10 2) Green, William 09
3) Leahey, Devin 09 4) Watkins, Kevin 10
Boys High Jump
=======================================================================
Inv Records: 6-06 2005 Zach Linville, Ritchie
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Allender, Jayden 11 Ritchie Co. 6-00.00 10
2 Bernarde, Nathan SR Grafton J6-00.00 8
3 Cottrill, Zachary 12 Doddridge 5-10.00 6
4 Barker, Austin SO South Harrison J5-10.00 4
5 Wolfe, Cody FR St. Marys J5-10.00 2
6 Birchland, Tyler SO Tucker 5-08.00 1
7 Thomas, Allec SR Wirt J5-08.00
8 Nuzum, Jacob SO East Fairmont J5-08.00
9 Mason, Mitchell SR Tucker J5-08.00
10 Nichols, Ian SR Tucker 5-06.00
10 Dennison, Bryson JR Braxton County 5-06.00
10 Moses, Nathaniel JR Grafton 5-06.00
10 Tharp, Jared Nicholas 5-06.00
-- Gibson, Cameron SO East Fairmont NH
-- Jackson, Troy Nicholas NH
-- Jarrett, Tyler Nicholas NH
-- Thomas, Franklin FR North Marion NH
-- Funkhouser, Forrest FR North Marion NH
-- Pickering, Travis 9 Ritchie Co. NH
-- Griffith, Tylar FR Grafton NH
Boys Pole Vault
=======================================================================
Inv Records: 14-00 2013 Dyllon Hayes, Doddridge
Inv Records: 14-00 4/12/2013 Dyllon Hayes, Doddridge
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Garrett, Austin 10 Ritchie Co. 13-06.00 10
2 Dennison, Bryson JR Braxton County 12-00.00 8
3 Myer, Jeffrey 12 Doddridge 11-06.00 6
4 Blankenship, Michael 11 Doddridge 9-06.00 4
5 Bobbitt, Tom 09 Williamstown 9-00.00 1.50
5 Jenkins, Chase SO South Harrison 9-00.00 1.50
7 Davis, Aaron 10 Doddridge 8-00.00
7 Green, William 09 Gilmer 8-00.00
9 Anderson, Doug FR Braxton County 7-00.00
-- Hunter, Holden FR Braxton County NH
Boys Long Jump
=======================================================================
Inv Records: 22-00 2001 Scott Mayle, Phillip Barbour
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Cottrill, Zachary 12 Doddridge 20-06.00 10
2 Seibel, Ty SR Lincoln 20-00.25 8
3 Swiger, Micah 11 Oak Glen 19-11.50 6
4 Satterfield, Clayton 11 Ritchie Co. 18-10.50 4
5 Ricketts, Asa JR South Harrison 18-10.25 2
6 Armstrong, Zachary SR Tucker 18-07.25 1
7 Tharp, Jared Nicholas 18-02.75
8 Devericks, Garrett 10 Doddridge 18-00.00
9 Jarvis, Dre FR Braxton County 17-10.50
10 Underwood, Dillon 10 Doddridge 17-09.50
11 Taylor, Simon JR Wirt 16-08.75
12 Birchland, Tyler SO Tucker 16-08.25
13 Akers, Brandon SO East Fairmont 16-08.00
14 Jackson, Troy Nicholas 16-03.50
15 Castle, Eric Nicholas 15-09.50
16 Evans, Owen JR Tucker 15-08.00
17 Sutton, Kyler 09 Williamstown 15-05.50
18 Selbe, Adam JR St. Marys 14-06.50
19 Fryer, Nathan 9 Oak Glen 13-11.25
20 Marcavage, Austin FR Grafton 12-06.75
21 Barbina, JT SO South Harrison 11-08.25
-- Sikorski, Joe 12 Williamstown ND
Boys Shot Put
=======================================================================
Inv Records: 51-07 2000 Brad Wildt, Doddridge County
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Stout, Nathan 10 Gilmer 50-02.50 10
2 Britton, Isaac 12 Doddridge 43-10.50 8
3 Hill, Austin Nicholas 42-05.00 6
4 Ashley, Hunter 10 Gilmer 42-01.00 4
5 Snyder, Skylar JR Wirt 39-10.50 2
6 Smith, Cody 12 Williamstown 39-06.00 1
7 Bonnett, Luke FR Braxton County 39-03.00
8 Mills, Noah 11 Oak Glen 37-11.50
9 Rosohac, Isaac 9 Oak Glen 37-05.00
10 Currence, Cameron FR Braxton County 36-11.00
11 Harris, Ben 10 Williamstown 36-09.50
12 Ford, Wyatt 11 Doddridge 36-05.50
13 Cox, Jacob SO St. Marys 35-10.00
14 Eckles, Cody SR East Fairmont 35-06.00
15 Pfeiffer, Adam 12 Williamstown 35-05.50
16 Staley, Chance 11 Oak Glen 34-02.50
17 Crouser, Bradley SR Wirt 33-09.00
18 Whisner, Marshall JR Tucker 32-08.00
19 Richards, Cody 09 Gilmer 32-02.00
20 Carpenter, Robbie 11 Ritchie Co. 31-11.50
21 Cole, Kyle 10 Ritchie Co. 31-09.00
22 Raines, Wiley SR Tucker 31-08.00
23 Booher, Dustin 11 Doddridge 31-06.50
24 Lyons, Collin JR Grafton 30-10.00
25 Birchland, Tyler SO Tucker 30-02.50
25 Adkins, Khris FR Lincoln 30-02.50
27 Linder, Cole SR Wirt 29-06.00
28 Nagelski, Jake SO Lincoln 28-11.50
29 Dean, Dalton SO Braxton County 27-08.00
30 Stevenski, Chase JR North Marion 26-04.00
31 Todd, Jacob FR South Harrison 25-09.50
31 Bolyard, Sam FR South Harrison 25-09.50
33 Snyder, Luke SO St. Marys 25-06.00
34 Watkins, Michael SR Grafton 25-03.00
35 Smith, Christian SO South Harrison 22-09.50
36 Killin, Litton Nicholas 22-09.00
Boys Discus Throw
=======================================================================
Inv Records: 169-05 2010 Mark Britton, Ritchie County
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Britton, Isaac 12 Doddridge 156-02 10
2 Stout, Nathan 10 Gilmer 152-03 8
3 Ashley, Hunter 10 Gilmer 142-00 6
4 Mills, Noah 11 Oak Glen 128-09 4
5 Harris, Ben 10 Williamstown 125-05 2
6 Eckles, Cody SR East Fairmont 117-09 1
7 Hill, Austin Nicholas 117-08
8 Watkins, Kevin 10 Gilmer 114-02
9 Kisamore, Daniel SO Tucker 111-11
10 Straderman, Brody FR Tucker 110-05
11 Staley, Chance 11 Oak Glen 109-04
12 Enochs, Zane 11 Williamstown 105-03
13 Flanagan, Benjamin SR Tucker 105-02
14 Carpenter, Robbie 11 Ritchie Co. 102-04
15 Jefferson, Brendan Williamstown 101-07
16 Snyder, Skylar JR Wirt 99-06
17 Cox, Jacob SO St. Marys 98-10
18 Bonnett, Luke FR Braxton County 98-03
19 Ford, Wyatt 11 Doddridge 96-09
20 Rosohac, Isaac 9 Oak Glen 95-09
21 Linder, Cole SR Wirt 87-00
22 Nagelski, Jake SO Lincoln 84-04
23 Adkins, Khris FR Lincoln 80-00
24 Odle, Thomas 10 Doddridge 79-00
25 Stevenski, Chase JR North Marion 73-09
26 Thomas, Noah JR Wirt 71-08
27 Killin, Litton Nicholas 71-07
28 Todd, Jacob FR South Harrison 70-05
29 Watkins, Michael SR Grafton 68-09
30 Smith, Christian SO South Harrison 68-05
31 Lyons, Collin JR Grafton 66-05
32 Snyder, Luke SO St. Marys 64-05
33 Bolyard, Sam FR South Harrison 63-09
-- Smith, Cody 12 Williamstown ND
-- Currence, Cameron FR Braxton County ND
-- Cole, Kyle 10 Ritchie Co. ND
Women - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
1) PARKERSBURG HIGH SCHOOL 156 2) Williamstown HS 99
3) Tucker County High School 61 4) Doddridge County HS 56
5) Oak Glen High School 52 6) Nicholas County High Scho 43
7) North Marion 39 8) St. Marys 17.50
9) Ritchie County HS 15.50 10) Grafton High School 12
11) Lincoln High School 6 12) East Fairmont High School 1
Men - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
1) Doddridge County HS 113 2) Ritchie County HS 106
3) Oak Glen High School 69 4) Tucker County High School 48
5) Wirt County High School 44 6) Grafton High School 36
7) Gilmer County High School. 28 8) St. Marys 22
9) East Fairmont High School 18 10) Williamstown HS 17.50
11) Lincoln High School 17 12) South Harrison 16.50
13) Braxton County High School 12 14) Nicholas County High Scho 10
15) North Marion 1